Retrospektywa "Wokół Themersonów"

6 Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator

W trakcie festiwalu widzowie będą mieli okazję uczestniczyć w kilkudziesięciu wyjątkowych wydarzeniach związanych z animacją - retrospektywach, przeglądach tematycznych, premierach, projekcjach z muzyką na żywo, koncertach, warsztatach i wykładach. Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) jest partnerem merytorycznym tego wydarzenia.

Tegoroczna edycja MFFA Animator odbywa się w roku 25. rocznicy śmierci pisarza, filmowca i kompozytora Stefana Themersona i jego żony Franciszki Themerson - malarki, ilustratorki książek i scenografki. W programie festiwalu nie mogło zabraknąć więc retrospektywy filmów tej niezwykłej pary pionierów polskiego filmu eksperymentalnego. W ramach retrospektywy pokazane będą zarówno filmy autorstwa Themersonów, jak też obrazy inspirowane ich dokonaniami i twórczością. Retrospektywa "Wokół Themersonów" podzielona została na dwa bloki filmowe oraz warsztat animacji na skonstruowanym przez Stefana Themersona stole do zdjęć trikowych, który zrekonstruowany został na podstawie rysunków twórcy.

Drugiego dnia festiwalu, 14 lipca o godzinie 18:00 w Kinie Muza, widzowie będą mogli wziąć udział w pokazach filmów połączonych w blok tematyczny o nazwie Retrospektywy Mistrzów / Wokół Themersonów / Oko i ucho czyli polskie czyste kino. W ramach tego pokazu zobaczyć będzie można m.in. filmy, które znalazły się w trzypłytowym wydawnictwie Narodowego Instytutu Audiowizualnego "Antologia polskiej animacji eksperymentalnej": "Oko i ucho" (1944/45, 10'58'') Stefana i Franciszki Themerson, "Kineformy" (1957, 6'45'') oraz "Tam i tu" (1957, 6'21'') w reżyserii Andrzeja Pawłowskiego, "Sztandar Młodych" (1957, 2'10'') Jana Lenicy i Waleriana Borowczyka, "Somnambulicy" (1958, 8'46'') Mieczysława Waśkowskiego, "Słodkie rytmy" (1963, 6'33'') Kazimierza Urbańskiego, czy "Prostokąt dynamiczny" (1971, 2'32'') Józefa Robakowskiego.

18 lipca o godzinie 16:00 w Kinie Muza odbędą się pokazy w ramach drugiego bloku dedykowanego twórczości Themersonów - Retrospektywy Mistrzów / Wokół Themersonów / Tyłem do przodu, czyli surealizm w polskim filmie krótkim. W tym bloku znalazły się m.in. dwa filmy, które można również znaleźć w wydawnictwie "Antologia polskiej animacji eksperymentalnej": "Oj! Nie mogę się zatrzymać!" (1975, 9'55'') Zbigniewa Rybczyńskiego oraz "Blok" (1982, 8'48'') Hieronima Neumanna.

Narodowy Instytut Audiowizualny jako partner tegorocznej edycji festiwalu jest również fundatorem II nagrody konkursowej przyznawanej przez międzynarodowe jury - Srebrnego Pegaza, która zostanie wręczona podczas Gali Festiwalowej 19 lipca br. przez Michała Merczyńskiego, dyrektora NInA. NInA wspiera działania Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator od początku jego istnienia.

(-)
Materiał Festiwalu
12 lipca 2013
Portrety
Stefan Themerson

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia