Rewelacyjny Optymizm na początek festiwalu

"Kandyd czyli Optymizm" - reż. Paweł Aigner - Teatr Lalki Maski i Aktora Groteska w Krakowie

To pierwszy spektakl, jaki zobaczą zupełnie za darmo uczestnicy 2. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek dla Dorosłych.

Wystawiany już w Białostockim Teatrze lalek spektakl to trzygodzinna, pełna humoru i refleksji opowieść, gdzie nawet drugoplanowe role zagrane zostały z najwyższą maestrią. Choć samo dzieło Woltera liczy sobie niemal 300 lat, zupełnie nie straciło na aktualności, zaś niektóre sceny reżyserowane przez Pawła Aignera zdają się być nawiązaniami do aktualnej sytuacji politycznej w Polsce.

Bo jednym z zadań białostockiego festiwalu jest przełamanie stereotypu postrzegania teatru lalkowego, jako sztuki skierowanej do dzieci.

Przez dziewięć dni sceny Białostockiego Teatru Lalek oraz Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku Akademii Teatralnej w Warszawie opanują profesjonalne teatry lalek, które zaprezentują najbardziej wartościowe zjawiska i najświeższe trendy we współczesnym teatrze lalkowym dla dorosłych.

- Przez dwa lata wybierałem najbardziej wartościowe i nowatorskie spektakle z Polski i świata, by zaprezentować je białostockiej publiczności - przypomina Jacek Malinowski, dyrektor artystyczny festiwalu i szef BTL-u. Bezpłatne wejściówki błyskawicznie się rozeszły, ale na 15 min. przed spektaklami będzie szansa na zajęcie wolnych miejsc.

Jerzy Doroszkiewicz
Kurier Poranny
14 czerwca 2017
Portrety
Paweł Aigner

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia