Rewolucja, której nie było wraca po koronawirusowej przerwie

"Rewolucja, której nie było" - reż. Justyna Sobczyk - Teatr 21 w Warszawie

W dniach 5-7 października 2020 roku o godz. 19:00 w Teatrze SOHO w Warszawie odbędą się pokazy spektaklu "Rewolucja, której nie było" Teatru 21. Punktem wyjścia do pracy nad przedstawieniem był czterdziestodniowy protest osób z niepełnosprawnościami i ich rodziców, który odbył się w Sejmie w 2018 roku.

"Rewolucja, której nie było" w reż. Justyny Sobczyk została nagrodzona w grudniu 2019 na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "Boska Komedia" w Krakowie. Spektakl był zaproszony na festiwal z okazji Europejskiej Stolicy Kultury w Galway, w Irlandii, jednak przez pandemię koronawirusa wydarzenie zostało odwołane. Październikowe pokazy w Warszawie są pierwszymi pokazami po lockdownie. Następnie spektakl pojedzie na wyjazdowe przedstawienie do Białegosotku.

Przygotowaliśmy spektakl-koncert. Jako teatr, który bardzo czujnie, uważnie krytycznie obserwuje polską rzeczywistość społeczną i polityczną związaną z osobami z niepełnosprawnościami, nie mogliśmy zostawić bez komentarza czterdziestodniowej okupacji sejmu. Taki gest nie może zostać przez nas zignorowany. Miał on swoją wagę, siłę i ciężar! Chcemy jeszcze raz przywołać to wydarzenie i stworzyć w teatrze okazję do wspólnego wejścia w pole napięć społecznych (Justyna Sobczyk, reżyserka)

Spektakl "Rewolucja, której nie było" nie jest rekonstrukcją wydarzeń, a raczej grą ze znaczeniami i emocjami, które towarzyszyły protestowi w sejmie. Protest, który wiosną obserwowała cała Polska, zostawił po sobie nie tylko rozczarowanie i bolesne świadectwo marginalizacji potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Pozostały po nim także archiwalia – transparenty, listy i pocztówki pisane do protestujących oraz przez nich samych. Skorzystają z nich aktorzy „Rewolucji, której nie było", ze sceny pytając o to, co wydarzyło się w sejmie, o wizerunek osób z niepełnosprawnościami w Polsce, a w końcu także o to, czy środowisko osób z niepełnosprawnościami może się zintegrować we wspólnej sprawie. Teatralna rewolucja da widzom i aktorom szansę sprawdzenia, czy społeczne przekonanie, że osoby z niepełnosprawnościami mają zrezygnować z rozwoju w obszarze zawodowym, ograniczyć swe potrzeby do minimum socjalnego, a swoje życie prywatne do przebywania w mieszkaniach i specjalistycznych ośrodkach – jest zgodne z ich potrzebą?

„Rewolucja, której nie było" to spektakl, którego motorem jest napięcie między odgórnie ustanowioną normą i odstępstwem od niej; między niewypowiedzianymi głośno kryteriami moralnymi i wykrzyczanymi ze sceny osobistymi potrzebami i opiniami aktorów. To teatr, który bada przestrzeń pomiędzy tym, co jawne, a tym, co (jeszcze) ukryte

Teatr 21 to zespół teatralny, którego aktorami są głównie osoby z zespołem Downa i autyzmem. W ciągu 15 lat swojej działalności stworzył kilkanaście spektakli prezentowanych w teatrach i instytucjach w całej Polsce. Grupa występowała na festiwalach krajowych (m.in. Wrocław, Poznań, Gdańsk, Kraków) i zagranicznych (Praga, Berlin, Helsinki, Freiburg). Oprócz działalności artystycznej Teatr 21 zajmuje się również edukacją, pedagogiką teatru, działalnością wydawniczą, organizuje konferencje, wykłady i pracuje w międzynarodowych sieciach.

Obecnie Teatr 21 pracuje nad projektem Centrum Sztuki Włączającej, które będzie pierwszą społeczną instytucją kultury w Warszawie w całości dedykowaną twórczości artystów z niepełnosprawnościami. Jego głównym zadaniem będzie włączanie w pole sztuki, kultury i nauki różnorodnych grup społecznych. Swoje miejsce znajdą m.in. spotkania z artystami, warsztaty dla rodzin i osób starszych, wykłady z zakres studiów o niepełnosprawności i sztuce osób z niepełnosprawnościami, wystawy artystów sztuk wizualnych i wiele innych. Sama przestrzeń jak i wszystkie wydarzenia będą dostosowane do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami. Ponadto Centrum Sztuki Włączającej stanie się stałą siedzibą Teatru 21, który od 15 lat musiał działać bez własnego miejsca. Remont Centrum Sztuki Włączającej można wspierać na stronie: https://zrzutka.pl/teatr21

___

terminy: 5-7 października 2020 o godz. 19:00
miejsce: Teatr SOHO (ul. Mińska 25, Warszawa)
bilety: 50 zł (normalny), 30 zł (ulgowy), 30 zł (wejściówka)
bilety do nabycia wyłącznie on-line na stronie: https://ewejsciowki.pl/warszawa/teatry/teatr-21...

więcej informacji na stronie: https://teatr21.pl/show-item/rewolucja-ktorej-n...

___

Spektakl powstał w ramach projektu "Niepełnosprawność i społeczeństwo" realizowanego przez Biennale Warszawa we współpracy z Teatrem 21, ze środków m.st. Warszawy.

Jakub Drzewiecki
Materiał nadesłany
16 września 2020
Portrety
Justyna Sobczyk

Książka tygodnia

Trailer tygodnia

Film balkonowy
Paweł Łoziński
Czy każdy może być bohaterem filmu? C...