Rewolucja wygrywa Kontrapunkt

56. Przegląd Teatrów Małych Form "Kontrapunkt" - Szczecin - dzień dziewiąty

GRAND PRIX – Wielką Nagrodę Publiczności tegorocznego Kontrapunktu otrzymał spektakl "Rewolucja, której nie było" w wykonaniu Teatru 21 oraz Biennale Warszawa.

Tuż za nim na drugim miejscu uplasował się "Byk" STUDIO teatrgaleria w Warszawie , Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie, Fundacja Teatru Śląskiego „Wyspiański" w Katowicach, Instytut im. J. Grotowskiego we Wrocławiu na podstawie tekstu Szczepana Twardocha w wykonaniu Roberta Talarczyka.

Trzecie miejsce zdobył Kolektyw Kejos we Wrocławiu za "Epitafium błazna".

Widzowie zagosowali na poszczególne spektakl w dwustopniowym głosowaniu najpierw oceniając każdy spektakl w skali od 1 do 10, a potem oddając jeden głos na ulubiony spektakl z wszyzstkich obejrzanych.

Swoje nagrody przyznali takżde jurorzy 56. Przeglądu Teatrów Małych Form "Kontrapunkt" 2022 w Szczecinie w składzie: Aleksandra Łukaszewicz (przewodnicząca), Joanna Klass, Tamara Trunowa.

Jury podczas posiedzenia 29 kwietnia 2022 roku przyznało następujące nagrody:
Nagroda Główna Jury w kwocie 10 000 zł dla spektaklu „a.y.l.a.n." w wykonaniu Teatrii Qytetit z Gjilan w Kosowie za mistrzowskie poprowadzenie dramaturgii w odniesieniu do niezwykle trudnego tematu, jakim jest walka dobra ze złem, oraz wywołanie odczucia wzniosłości dzięki skonfrontowaniu absurdu codzienności i miałkich ludzkich interesów z nagim, brutalnym faktem bezsensownej, niewinnej śmierci.

Nagroda Rady Miasta Szczecin w wysokości 5000 zł dla zespołu aktorskiego oraz Weroniki Szczawińskiej, reżyserki spektaklu "Klub" Teatru Collegium Nobilium w Warszawie oraz TR Warszawa za demokratyczną pracę nad dekonstrukcją kultury gwałtu przy jednoczesnej afirmacji różnorodnej kobiecości.

Nagroda im. Kazimierza Krzanowskiego w kwocie 3000 zł dla Sary Celler-Jezierskiej za rolę Teresy w spektaklu "Maszyna", która subtelną i ekspresyjną grą aktorską wytworzyła wyrazisty i znaczący kontrapunkt dla spektaklu zrealizowanego w formule futurystycznej komedii dell'arte.

Nagroda im. Zygmunta Duczyńskiego w wysokości 5000 zł ufundowana przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego dla spektaklu "Rewolucja, której nie było" za pełną obecność całego zespołu, a w szczególności dla Teresy Foks i zespołu muzycznego za brawurową improwizację jazzową, która w sposób twórczy rozwinęła ideę kontrapunktu.

Jury przynało także dwa wyróżnienia, każde po 2000 zł dla:
- Branka Rozmana oraz Julii Sobiesiak-Boruckiej za angażującą emocjonalnie, a jednocześnie minimalistyczną ścieżkę dźwiękową w spektaklu Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu "Biblia: Próba", która wytwarzając kontrapunkt do mięsności warstwy wizualnej zapewniła osiągnięcie harmonii w dziele.
- Drugie dla zespołu, który zrealizował spektakl "Król skinów" (Grzegorz Hann, Maria Sztark, Łukasz Kowalski, Krzysztof Kuźnicki oraz Krystyna Pięta) za wysublimowany horror w formie intermedialnej i performatywnej, który wywołując uczucie art-grozy, ukazał estetyczny dystans do tragedii losu ludzkiego.

Jurorzy pragną także wyrazić swoje uznanie dla spektaklu "Gęstość zaludnienia. Historia wybuchu" w reżyserii Krzysztofa Popiołka w wykonaniu Teatru Kana w Szczecinie za ciepłe i humanistyczne zrozumienie ludzkiej tęsknoty za normalnością w sytuacji tragedii będącej poza kontrolą oraz za wyjątkowo trafny dobór scenografii i rekwizytów.

Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
30 kwietnia 2022

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia