Rezygnacja Jacka Sieradzkiego

pożegnanie z Interpretacjami

W trakcie niedzielnej uroczystości wręczenia Lauru Konrada na dyrektor artystyczny Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje, twórca jego formuły Jacek Sieradzki poinformował, że po piętnastu latach "Interpretacji" i ośmiu edycjach, którymi kierował, żegna się z nim.

Jacek Sieradzki wspominał m.in. "oszalałą atmosferę" pierwszej edycji, kiedy - jak mówił - miasto "strasznie chciało mieć ważny artystycznie teatr". "Trochę mi tęskno do tamtej atmosfery" - zaznaczył.

W kuluarach Sieradzki powiedział PAP, że powodem jego rezygnacji jest "delikatnie mówiąc, obojętność władz miasta"; dodał też, że odczuwa "pewne znużenie" festiwalem. Wyraził nadzieję, że jego następca być może odświeży formułę "Interpretacji". Obecna przy tym wiceprezydent Katowic Krystyna Siejna z zaskoczeniem przyjęła deklarację Sieradzkiego.

Koszt festiwalu, 1 mln zł, w większej części pokrywa samorząd Katowic, który wraz z Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek jest jego organizatorem. Wsparcia finansowego udzieliło też Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pierwsza edycja Interpretacji odbyła się w 1998 r. Od tego czasu festiwal odbywał się co roku, z jedną przerwą. "Laur Konrada" przyznano 12 razy, dwie edycje nie przyniosły rozstrzygnięcia. Dotychczasowi laureaci to Anna Augustynowicz, Grzegorz Jarzyna, Remigiusz Brzyk, Wojciech Smarzowski, Krzysztof Warlikowski, Przemysław Wojcieszek, Maja Kleczewska, Mariusz Grzegorzek, Iwona Kempa, Jan Klata, Radosław Rychcik i Marcin Liber.

(-)
(PAP)
19 marca 2013
Portrety
Jacek Sieradzki

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia