Robert Bondara kierownikiem baletu

Tancerz, choreograf, reżyser i pedagog, artysta Polskiego Baletu Narodowego.

Nowym kierownikiem baletu Teatru Wielkiego w Poznaniu został Robert Bondara, który przejmie obowiązki od Tomasza Kajdańskiego. Bondara, ceniony tancerz i choreograf, swoją karierę zaczynał u nas w 2003 roku, ostatnio zrealizował tu "Legendę Bałtyku" nagrodzoną trzema Kiepurami.

Robert Bondara

Absolwent Państwowej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi, Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, z którym współpracuje obecnie jako wykładowca oraz studiów podyplomowych – managerów kultury w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Początkowo występował w Łódzkim Teatrze Muzycznym, a następnie przeniósł się do Teatru Wielkiego w Poznaniu. W 2005 roku dołączył do Baletu Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, obecnie Polskiego Baletu Narodowego, a w 2008 roku rozpoczął współpracę z Warszawskim Teatrem Tańca Aleksandry Dziurosz.

Jako tancerz brał udział i kreował solowe role w spektaklach takich choreografów jak m.in. John Cranko, Jiří Kylián, Krzysztof Pastor, Emanuel Gat, William Forsythe, John Neumeier, Emil Wesołowski, Ewa Wycichowska, Toer van Schayk, Wayne Eagling, Aleksiej Ratmański, Conrad Drzewiecki, Jacek Przybyłowicz, Jacek Tyski, George Balanchine, Boris Ejfman, Patrice Bart, Natalia Makarowa, Jurij Grigorowicz, Frederick Ashton.

Jest laureatem II nagrody (pierwszej nie przyznano) oraz Nagrody Specjalnej Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego w Ogólnopolskim Konkursie Choreograficznym im. Bronisławy Niżyńskiej w Warszawie (2008), nagrody im. Jana Kiepury w kategorii Najlepszy Choreograf w 2011 w Polsce oraz finalistą 27-go i 29-go Międzynarodowego Konkursu dla Choreografów w Hanowerze (2013, 2015). Odznaczony Brązowym Medalem 'Zasłużony Kulturze – Gloria Artis'. W 2018 został wyróżniony nagrodą Le Prix de Biarritz na Konkursie Choreograficznym w Bordeaux, nagrodą im. Jana Kiepury w kategorii Najlepszy Choreograf (za Świteziankę dla Polskiego Baletu Narodowego) i Najlepszy Reżyser (za Legendę Bałtyku dla Teatru Wielkiego w Poznaniu). Spektakl Legenda Bałtyku, do którego zrealizował reżyserię i choreografię otrzymał nagrodę im. Jana Kiepury w kategorii Najlepszy spektakl.

Uczestniczył w Warsztatach Choreograficznych Polskiego Baletu Narodowego przegotowując balety When You End and I Begin... do muzyki Pawła Szymańskiego (praca włączona potem do kameralnego repertuaru zespołu) The Garden's Gates z muzyką Szabolcsa Esztényia, 8m68 do muzyki Amona Tobina oraz Współczynnik przenikania, Czkawka do muzyki Michała Jacaszka, Verses do muzyki Maxa Richtera oraz Take Me With You do muzyki Radiohead, zrealizowany później dla Roberto Bolle (Teatro alla Scala / American Ballet Theater) i Melissy Hamilton (The Royal Ballet).

W 2011 roku był gościem bydgoskiej Opery Nova, dla której zrealizował autorski spektakl baletowy Zniewolony umysł inspirowany książką Czesława Miłosza z muzyką Philipa Glassa i Wojciecha Kilara. W tym samym roku stworzył dla Polskiego Baletu Narodowego kolejny autorski spektakl Persona, do muzyki Aldony Nawrockiej, Arvo Pärta i Pawła Szymańskiego, a w 2013 odbyła się prapremiera spektaklu zrealizowanego dla Litewskiego Narodowego Teatru Opery i Baletu w Wilnie pt. Čiurlionis, prezentowanego później gościnnie w Warszawie, Tallinie i Rydze. W 2014 roku przygotował dla baletu Opery Wrocławskiej spektakle Cudowny Mandaryn i Ognisty ptak. W tym samym roku zrealizował dla Polskiego Baletu Narodowego Nevermore...? zaprezentowany wraz z Mszą polową Jiří Kyliána i Zielonym stołem Kurta Joossa w spektaklu pt. 1914. Premiera odbyła się w ramach VI Dni Sztuki Tańca w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. W 2016 zrealizował swoje choreografie m.in. dla zespołów Company E w Waszyngtonie i Kieleckiego Teatru Tańca. W tym samym roku dla Baletu Opery Nova w Bydgoszczy przygotował Stabat Mater i Harnasie do muzyki Karola Szymanowskiego. W 2017 roku zrealizował m.in. Świteziankę Eugeniusza Morawskiego dla Polskiego Baletu narodowego, oraz reżyserię i choreografię do opery Feliksa Nowowiejskiego Legenda Bałtyku dla Teatru Wielkiego w Poznaniu. W 2018 dla Baletu Opery Śląskiej stworzył Szeherezadę Nikołaja Rimskiego-Korsakowa i Medeę Samuela Barbera.

Jego choreografie były prezentowane m.in. na Ogólnopolskim Konkursie Baletowym w Gdańsku, Międzynarodowej Gali Gwiazd Baletu w Szczecinie, Festiwal Didura w Sanoku, 43. Międzynarodowym Festiwalu Tańca w Kuopio, w moskiewskim Teatrze Bolszoj, w Bergen i Stavanger w Norwegii, Dance Salad Festival w Houston, The John F. Kennedy Center for the Performing Arts w Waszyngtonie, na Dancing Poznań – Festiwalu Teatrów Tańca w Poznaniu, Roberto Bolle and Friends Gala we Włoszech (Bolonia, Florencja, Rzym, Spoleto, Werona, Santa Margherita di Pula), w Osace i Tokio w Japonii, Xinjiang International Dance Festival w Chinach, w Rydze na Łotwie, w Tallinie w Estonii, Festiwalu Scena Tańca Studio w Warszawie, oraz w programach II - VI Dni Sztuki Tańca w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.

Piotr Tkacz
Materiał Opery
24 października 2018
Portrety
Robert Bondara

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...