Robert Bondara nagrodzony

2. Konkurs Młodych Choreografów Klasycznych i Neoklasycznych w Bordeaux

Artysta Polskiego Baletu Narodowego, Robert Bondara został laureatem jednej z trzech głównych nagród II Konkursu Młodych Choreografów Klasycznych i Neoklasycznych w Bordeaux.

Do współzawodnictwa zgłosiło się w tym roku 40 kandydatów z różnych krajów, ale do finału zakwalifikowano już tylko sześcioro - z Niemiec, Monte Carlo, Hiszpanii i Polski. Robert Bondara zgłosił do konkursu fragment choreografii swojego autorskiego baletu "Persona", powstałego kilka lat temu na zamówienie Polskiego Baletu Narodowego i prezentowanego z powodzeniem na scenie kameralnej Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. I nie tylko u nas, bo jego fragmenty zespół pokazywał także na Dance Salad Festival w Houston, a całość - w ramach Festiwalu Teatrów Tańca "Scena Otwarta" w Tarnowie.

Gala finałowa tegorocznego konkursu w Bordeaux odbyła się 27 maja 2018 roku na scenie tamtejszej Opéra National, gdzie ocenianą choreografię Roberta Bondary wykonała trójka naszych artystów: Dagmara Dryl, Paweł Koncewoj i Adam Myśliński. Polskiego artystę uhonorowano w efekcie jedną z trzech głównych nagród - Prix de Biarritz. Dwie pierwsze nagrody otrzymali równorzędnie: Ludmilla Komkova z Hessisches Staatstheater w Wiesbaden oraz duet Mattia Russo i Antonio De Rosa z Compania Nacional de Danza de Espana.

Robert Bondara nie ustaje w swych poszukiwaniach twórczych i osiągnięciach choreograficznych. Przypomnijmy przy okazji, że w maju tego roku odbyła się także premiera jego nowych, autorskich interpretacji choreograficznych "Szeherezady" Nikołaja Rimskiego-Korsakowa i "Medei" Samuela Barbera na scenie Opery Śląskiej w Bytomiu.

(-)
Materiał Opery
1 czerwca 2018
Portrety
Robert Bondara

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...