Robert Czechowski odznaczony

Robert Czechowski odznaczony Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Lubuskiego

Dnia 17.10.22 r. sejmik województwa lubuskiego przyznał cztery Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Lubuskiego. Odznaki wręczyli Marszałek Elżbieta Anna Polak i przewodniczący sejmiku Wacław Maciuszonek. Wśród zaszczytnego grona odznaczonych (prof. zw. dr. hab. Jerzy Babiak, Jan Frydryk, Jerzy Zarzycki) jest również Dyrektor Lubuskiego Teatru – Robert Czechowski.

 

Robert Jacek Czechowski - absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu PWST im. L.Solskiego w Krakowie, absolwent Wydziału Aktorskiego PWST we Wrocławiu. Studiował także na Wydziale Filozofii Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. 

Aktor w teatrach wrocławskich (lata 1983-1989): Teatrze Współczesnym im. E. Wiercińskiego, Teatrze Polskim, Ośrodku Teatru Otwartego „Kalambur" oraz w Drugim Studio Wrocławskim. W latach 1992-1993 był kierownikiem artystycznym w Centrum Sztuki – Teatrze Dramatycznym w Legnicy, gdzie wyreżyserował m.in. „Jak wam się podoba?" Williama Szekspira (w 1995 r. gdańska Fundacja Theatrum Gedanense uznała tę sztukę za najlepszy spektakl Szekspirowski w Polsce).

Założyciel Teatru Osobowego we Wrocławiu, gdzie w latach 1993-2001 wyreżyserował m.in. „Wesele" Stanisława Wyspiańskiego i „Wokół Balladyny" wg Juliusza Słowackiego. W 1994 r. założył i zarządzał Młodzieżową Akademią Artystyczną we Wrocławiu. Wykładowca akademicki - w latach 1988-1997 wykładał na Wydziale Lalkarskim i Aktorskim PWST we Wrocławiu, później (2008 - 2012) na Uniwersytecie Zielonogórskim. Od 2001 r. do 2007 r. był dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru im. W. Bogusławskiego w Kaliszu oraz dyrektorem artystycznym Kaliskich Spotkań Teatralnych – Festiwalu Sztuki Aktorskiej. 

Robert Czechowski od 2007 roku zarządza Lubuskim Teatrem. Skutecznie łączy rolę menadżera instytucji kultury z pracą artystyczną.  Aktywnie angażuje się w edukację kulturalną dzieci i młodzieży oraz w liczne inicjatywy artystyczne, które znacząco wzbogacają region.

Dyrektor buduje stały zespół artystyczny i skutecznie rozwija koncepcję teatru repertuarowego. Spektakle Lubuskiego Teatru cieszą się uznaniem wśród publiczności i krytyki teatralnej. W latach 1993-2015 w Polsce i za granicą (Londyn, Chemnitz, Zittau) wyreżyserował ok. 50 sztuk teatralnych (wśród nich jest jednoaktowe przedstawienie „Ulice wolności" poświęcone Wydarzeniom Zielonogórskim z 30 maja 1960 roku) oraz ponad 60 programów telewizyjnych.

Laureat wielu nagród i wyróżnień.

Aleksandra Niewiadowska-Pakuła
Lubuski Teatr w Zielonej Górze
19 października 2022

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...