Roberto Skolmowski dyrektorem

Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku

Roberto Skolmowski, obecny szef Wrocławskiego Teatru Lalek, ma być nowym dyrektorem Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Jego kandydatrura została uzgodniona przez marszałka województwa i ministra kultury, co oznacza, że nie będzie konkursu na to stanowisko.

Poinformował o tym w czwartek dziennikarzy w Białymstoku marszałek województwa podlaskiego Jarosław Dworzański, który w środę w Warszawie rozmawiał o zarządzaniu operą podlaską z ministrem kultury i dziedzictwa narodowego Bogdanem Zdrojewskim.

Kandydatura Skolmowskiego ma zostać przedstawiona zarządowi województwa podlaskiego w najbliższy wtorek.

Roberto Skolmowski - to - jak mówił marszałek - świetny organizator, realizator wielu przedsięwzięć artystycznych, w tym wielu przedstawień operowych, osoba o "bogatej karierze w teatrach i teatrach muzycznych".

Skolmowski urodził się w 1957 roku w Łodzi. Ukończył wydział lalkarski wrocławskiej PWST oraz wydział reżyserii dramatu PWST w Krakowie. Zrealizował - jak podano - ponad 90 produkcji teatralnych i telewizyjnych, z czego ponad 50 operowych, takich jak np. "Otello", "Nabucco", "Traviata", "Samson i Dalila", "Widma", "Rigoletto". Przez trzy lata nadzorował artystycznie Śląską Operę Kameralną oraz Operę Wrocławską.

Współpracował z Operą Nova w Bydgoszczy, Teatrem Wielkim w Poznaniu. Dyrektorem Wrocławskiego Teatru Lalek jest od 2007 roku.

Decyzję o rezygnacji z zapowiadanej dotąd formuły konkursu na stanowisko dyrektora opery marszałek uzasadnił tym, że "nie jest łatwo znaleźć odpowiedniego kandydata, o dobrych kandydatów trzeba samemu zabiegać i składać im propozycje". Przyznał jednocześnie, że zarząd województwa otrzymał bardzo wiele propozycji współpracy od osób zainteresowanych kierowaniem operą podlaską. Podkreślił, że kandydatura Skolmowskiego uzyskała aprobatę ministra Bogdana Zdrojewskiego.

Dworzański nie chciał odpowiedzieć, czy Roberto Skolmowski - jeśli zostanie zaakceptowany przez zarząd województwa (swoje opinie muszą także wydać związki zawodowe w operze oraz Polski Związek Artystów Muzyków), będzie zarządzał operą sam, czy też będzie jeszcze powoływany dyrektor artystyczny. Do tej pory była mowa o konieczności rozdzielenia tych funkcji.

Marszałek poinformował, że wiele wskazuje na to, że budowa nowego gmachu opery w Białymstoku powinna się zakończyć o około pół roku wcześniej niż pierwotnie planowano. Dotychczas zakładano, że opera będzie gotowa na koniec 2012 roku. Niektóre prace wyprzedzają przyjęty harmonogram i najprawdopodobniej we wrześniu 2012 roku inauguracja nowego sezonu artystycznego będzie się mogła odbyć w nowym gmachu.

Budowa nowego gmachu opery to największa inwestycja jaką realizuje samorząd województwa podlaskiego. Jest dofinansowana ze środków UE, Ministerstwa Kultury oraz budżetu województwa. Inwestycja ma kosztować 220 mln zł. Według marszałka, nie powinno zabraknąć pieniędzy na dokończenie inwestycji, gdyż pieniądze są zapisane w budżecie województwa (46 mln zł na 2011 rok - PAP).

Obecnie operą i filharmonią podlaską kieruje jeden z pracowników opery Grzegorz Puchalski. Pełni te obowiązki po odwołaniu w początku kwietnia dyrektora Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego, z powodu konfliktu z częścią orkiestry. Nałęcz-Niesiołowski kierował filharmonikami podlaskimi przez 14 lat.

(-)
PAP
27 maja 2011

Książka tygodnia

Kantor Nie/Obecność
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Katarzyna Fazan

Trailer tygodnia

Nastazja wychodzi za mąż
Krzysztof Babicki
Kameralny spektakl o namiętnościach n...