Robocze pokazy projektów Marii Stokłosy i Wojtka Ziemilskiego

Centrum w Ruchu

31 lipca o godz. 19 w Centrum w Ruchu odbędzie się prezentacja work-in-progress "Złotych demonów" - nowej choreografii w koncepcji Marii Stokłosy oraz roboczej wersji projektu "Bliżej. Spektakle najmniejsze", którego kuratorem jest Wojtek Ziemilski.

"Złote demony" tworzą wspólnie Maria Stokłosa, Magdalena Ptasznik i Marta Ziółek. To projekt skupiony wokół koncepcji sztuki jako przestrzeni uzdrawiania i tworzenia równowagi wobec lęków i niezrealizowanych pragnień.

Artystki będą poszukiwać fizycznej praktyki, która umożliwia kontakt z ukrytymi sferami osobowości. Założeniem procesu będzie obserwacja i ucieleśnianie emocji związanych z lękiem i pragnieniami. Artystki zbadają swoją relację z seksualnością, ciałem, wizerunkiem, tańcem czy ambicją artystyczną. Inspiracją pracy jest uzdrawiająca praca z ciałem kultowej amerykańskiej choreografki Anny Halprin.

W projekcie "Bliżej. Spektakle najmniejsze" wezmą udział Michał Kmiecik we współpracy z Dagną Dywicką, Magdalena Ptasznik, Maria Stokłosa i Sebastian Świąder. Piątkowy pokaz zamyka tygodniowe laboratorium z kuratorem projektu Wojtkiem Ziemilskim. Czwórka artystów, z pokrewnych, choć wciąż nie tożsamych światów teatru i tańca, pracowało nad czterema krótkimi wydarzeniami scenicznymi dla bardzo ograniczonej widowni.

Bliskość pozwala badać granice spektakularności. Co się zmienia, kiedy publiczność jest kilkuosobowa? Kiedy widz nie jest schowany, odległy i pseudo-obiektywny? Nie łypie okiem z ciemnych czeluści widowni, tylko siada tuż obok, słyszy oddech, widzi drżenie ręki? Kameralna sytuacja jest wyzwaniem zarówno dla widza, jak dla performera. Pozwala też przyjrzeć się teatrowi jako miejscu spotkania. Świat się kurczy: jakie daje to możliwości? Co dzieje się ze sceną, empatią, opowiadaniem, doświadczeniem estetycznym?

**

1 i 2 sierpnia w "XS" na warszawskim Mokotowie będzie można wziąć udział w projekcie Ziemilskiego. Wymagane są wcześniejsze rezerwacje.

*

Pokaz roboczy i dyskusja o projektach:

Centrum w Ruchu, ul. Żegańska 1a, Warszawa - Wawer

31 lipca, godz. 19.00

*

Spektakle najmniejsze:

XS, ul. Narbutta 27 A, Warszawa - Mokotów

1 sierpnia (w g. 12.30 - 16.00)

2 sierpnia (w godz. 16.00 - 19.30)

Wymagane są wcześniejsze rezerwacje na adres xsnarbutta@gmail.com. Liczba wejściówek na pokazy Magdy Ptasznik i Sebastiana Świądra jest ograniczona (max. 6 osób). Każda z prezentacji trwa nie dłużej niż 15 min. Szczegółowy harmonogram spektakli najmniejszych dostępny na https://www.facebook.com/xsnarbutta .

Organizatorzy:

Fundacja Burdąg, XS, Centrum w Ruchu

wstęp wolny

Projekt współfinansowany przez m. st. Warszawa

(-)
Materialy organizatora
30 lipca 2015

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia