Rock Oratorium

"Skamieniały Las. Operacja Łódzka 1914. Niepodległość" - Fundacja „Polska się upomni"

Rock Oratorium „Skamieniały Las. Operacja Łódzka 1914. Niepodległość" odwołuje się w swej treści i formie do historii największej operacji manewrowej Wielkiej Wojny, która rozegrała się na terenie obecnego województwa łódzkiego.

Widowisko, powstałe we współpracy z Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną S.A. i Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi, zostało objęte patronatem honorowym Ministra Obrony Narodowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2017" i środków MON.

Ideą przyświecającą twórcom spektaklu jest upamiętnienie poświęcenia wielu, siłą wcielonych do armii zaborców, Polaków, którzy polegli na Ziemi Łódzkiej jesienią 1914 r. w czasie walk, które przeszły do historii jako „Operacja Łódzka". W trwających 26 dni walkach po obu stronach frontu zginęło 200 tys. żołnierzy.

Operacja Łódzka była jedną z największych bitew I wojny światowej na froncie wschodnim. Wtedy po raz pierwszy użyto samochodów opancerzonych uzbrojonych w karabiny maszynowe, które miały za zadanie ochraniać wycofujące się rosyjskie oddziały na szosie Pabianice – Łask. Rosjanie również posłużyli się po raz pierwszy pociągiem pancernym, uzbrojonym w dwa działa kalibru 37 mm (w okolicach Gałkowa ostrzelał 49 Rezerwową Dywizję Piechoty). Natomiast Niemcy tuż po zakończeniu Operacji Łódzkiej w walkach pod Bolimowem pierwszy raz użyli gazów bojowych.

Co do rangi Operacji Łódzkiej oraz jej wpływu na losy współczesnego świata, historycy są zgodni – groźba niemieckiej przegranej w bitwie o Łódź przyczyniła się do ściągnięcia, mających pierwotnie wesprzeć atak na Paryż, 4 korpusów i spowodowała zatrzymanie całego frontu zachodniego oraz narodziny, nastawionej na wyniszczenie, wojny pozycyjnej. Łódź działając jak swoista przeciwwaga zniwelowała niemieckie marzenia o zdobyciu Paryża, kierując historię na znane nam tory.

W I wojnie światowej życie straciło prawie 9 milionów ludzi. Wśród nich było 500 tys. Polaków – ginęli jako żołnierze Legionów Polskich i tzw. Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera. Jednak najwięcej polskiej krwi przelano w szeregach armii państw zaborczych. Jako obywatele Cesarstwa Rosyjskiego, Cesarstwa Niemieckiego i Monarchii Austro-Węgierskiej Polacy walczyli i ginęli często od bratniej kuli.

Słowa: Krzysztof Jerzy Krawczyk, Bogdan Loebl
Muzyka: Krzysztof Jerzy Krawczyk, Zbigniew Nikodemski
Wykonanie: KGBand

Scenariusz: Krzysztof Jerzy Krawczyk, Sławomir Macias
Reżyseria: Remigiusz Caban
Dramaturgia: Remigiusz Caban, Adam Słowik
Scenografia: Grzegorz Zieliński

Producent wykonawczy: Andrzej i Adam Słowik

Premiera: 15 sierpnia 2017 r.
Miejsce: Instytut Europejski w Łodzi, ul. Piotrkowska 262/264
Czas: godz. 20.30

Wstęp wolny

(-)
Materiał organizatora
8 sierpnia 2017

Książka tygodnia

Szekspir bez cenzury. Erotyczny żart na scenie elżbietańskiej
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Jerzy Limon

Trailer tygodnia