Rodzi się chłopiec

"Nieudany krewniak" - reż. Maja Spychaj-Kubacka - Teatr Hothaus w Krakowie

Teatr Hothaus zaprasza 13 kwietnia na wznowienie spektaklu "Nieudany krewniak". Kanwą spektaklu jest życie i twórczość Karola Wójciaka Heródka z Lipnicy Wielkiej na Orawie.

W tym roku przypada 45 rocznica śmierci niezwykłego artysty - Karola Wójciaka Heródka z Lipnicy Wielkiej na Orawie. Pragniemy go przypomnieć. Do dziś sama postać i twórczość wzbudzają spory - choćby o to, do jakiego nurtu sztuki przypisać jego rzeźby.

Tematyką jego rzeźby wpisują się w nurt sztuki ludowej, są sakralne, a ekspresją? Padają hasła: prymitywizm, art brut, outsider. Fenomenem jest też to, że twórca, który otrzymał przydomek orawskiego Nikifora, w przeciwieństwie do Nikifora z Krynicy jest prawie nieznany.

19 października 1892 r. w Lipnicy Wielkiej na Orawie, u podnóża Babiej Góry, w najbiedniejszej rodzinie Wójciaków, rodzi się chłopiec: Karol, od początku jest inny.

Mimo że rodzice Karola żyją, ośmioletniego chłopca przygarnia krewna. Nazywa go nieudanym krewniakiem. Z Lipnicą Wielką na Orawie i z Babią Górą Karol zwiąże całe swoje życie. Uznany za bajdoka, czyli wiejskiego głupka, wolarz i muzykant skrywa w swoim domu - drewnianej szopie - w sianie, między zwierzętami, rzeźby, którym tak jak i jemu trudno się odnaleźć w otaczającej społeczności. Spektakl ukazuje koegzystencję Twórcy ze swymi dziełami. Łączy ich szczególny rodzaj relacji - Karol uważa swoje rzeźby za osoby i chce by były narzędziami do naprawiania i budowania lepszego świata. Babia Góra to ucieleśniona Jego wizja Raju na Ziemi i Ziemi w Raju.

Karol Wójciak Heródek umiera po krótkiej chorobie w szpitalu w Nowym Targu 1 września 1969 r.

"Nieudany krewniak" powstał w ramach indywidualnego stypendium Mai Spychaj-Kubackiej, które przyznał jej Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kanwą spektaklu jest życie i twórczość Karola Wójciaka Heródka z Lipnicy Wielkiej na Orawie. To swoista próba stworzenia portretu Artysty za pomocą dramatu i zdarzenia scenicznego.

"Nieudany Krewniak"
reż. Maja Spychaj-Kubacka, premiera: 29/06/2012, czas trwania: 100 min., terminy: 13/04/14, godz. 17:00, bilety: 17zł/20zł

(-)
Materiał Teatru
7 kwietnia 2014

Książka tygodnia

Jak przejąć kontrolę nad światem nie wychodząc z domu
Wydawnictwo Literackie
Dorota Masłowska

Trailer tygodnia