Rodzinne tango z Gretą Garbo na scenie

"Greta Garbo przyjechała" - reż. A. Augustynowicz - Teatr Współczesny w Szczecinie

Publiczność bez entuzjazmu przyjęła nową sztukę w reżyserii Anny Augustynowicz pt. "Greta Garbo przyjechała".
Trudno powiedzieć, dlaczego sztuka wyreżyserowana na podstawie sztuki irlandzkiego autora Franka McGu-inessa nie zachwyciła szczecińskich widzów.

Spektakl, którego premiera odbyła się w minioną sobotę (prapremiera polska podczas tegorocznego festiwalu Kontrapunkt 2013), obiecywał dużo, a nie dał zbyt wiele. I niestety, już w połowie nużył. Nie porwali swoimi kreacjami ulubieńcy szczecińskiej publiczności - ani Beata Zygar-licka, ani Wiesław Orłowski -właściciel rezydencji w małej irlandzkiej miejscowości, ani jego miody kochanek (Maciej Litkowski).

Nieco bardziej wyrazista jest Maria Dąbrowska ze swoimi ambicjami wyrwania się z rodzinnego, zaklętego kręgu i wyjazdu na studia medyczne, na której jej rodziców (Joanna Matuszak i Grzegorz Młudzik) zwyczajnie nie stać. To mężczyźni są szczęśliwi -twierdzi autor sztuki - a kobiety są tylko ich ofiarami.

łom jest Greta Garbo -wiadomo - legendą kina, tajemniczą, piękną i zagadkową postacią. Jej kródd pobyt w domostwie ekscentrycznego malarza i jego irlandzkiej służby tylko podkreśla słabości relacji rodzinnych i brak życiowych ambicji. Anna Augustynowicz odważnie angażuje do roli Garbo mężczyznę - Macieja Wierzbickiego, znanego głównie z roli charyzmatycznego organisty z popularnego telewizyjnego serialu "Miłość nad rozlewiskiem". Ze swoim imponującym wzrostem i bardzo szczupłą sylwetką wydaje się wymarzony do odtworzenia postaci legendy Hollywoodu sprzed lat. Czym jest wizyta Grety Garbo dla mieszkańców irlandzkiego domostwa? Właściwie nie wiadomo. Domownicy przywdziewają bardziej eleganckie stroje, goszczą gwiazdę, jak potrafią, a po jej wyjeździe pozostają jeszcze bardziej sfrustrowani i przegrani.

Ewa Koszur
Głos Szczeciński
2 maja 2013

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia