Rodzinny festiwal

7. Międzynarodowy Festiwal Sztuki dla Najnajmłodszych "Sztuka Szuka Malucha"

W dniach 8-9 lipca Teatr Miniatura zaprasza na gdańską odsłonę Międzynarodowego Festiwalu Sztuki dla Najnajmłodszych Sztuka Szuka Malucha, który od 7 lat odbywa się w Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Sztuka Szuka Malucha jest festiwalem rodzinnym. Dla organizatorów najważniejsze jest współuczestnictwo w wydarzeniach dzieci i dorosłych - rodziców, opiekunów i dziadków. Każde wydarzenie festiwalowe tworzone jest z myślą o możliwościach percepcyjnych najnajmłodszych odbiorców sztuki, a więc dzieci od 0 do 5 lat.

W Miniaturze będzie można obejrzeć trzy spektakle: "Casa/Dom" włoskiego teatru La Baracca - Testoni Ragazzi, który jako pierwszy na świecie zaczął tworzyć spektakle dla najnajów, wielokrotnie nagradzanego "Pana Satie" Teatru Atofri z Poznania oraz najnowszy spektakl Teatru Miniatura "Tam i tu".

La Baracca - Testoni Ragazzi powstał w 1976 roku, a 10 lat później stał się prekursorem teatru dla najnajów. Słynie na całym świecie z oryginalnego, wypracowanego konsekwentnie przez lata stylu oraz nowatorskich działań na polu sztuki dla najnajmłodszych. Jego spektakl "Casa/Dom" - podróż po codziennym życiu w domu widzianym oczami dziecka - zobaczymy 8 lipca o 17.00.

Poznański Teatr Atofri to niezależna grupa teatralna, która od 6 lat tworzy wyłącznie spektakle dla najnajmłodszych. Prezentował przedstawienia na wielu prestiżowych festiwalach i przeglądach teatrów dla dzieci w Polsce i na świecie (m.in. w Japonii, Rumunii, Turcji, Finlandii, Słowacji, Niemczech i Francji). "Pan Satie" to spektakl muzyczny w piękny sposób wykorzystujący twórczą zabawę rytmem, dźwiękiem i obrazem. Będzie go można obejrzeć 9 lipca o 12.00.

Miejscowy teatr podczas festiwalu będzie reprezentować Teatr Miniatura ze spektaklem "Tam i tu", w którym do krainy zamieszkanej przez proste linie przybywa nagle kula. Tą ciepłą opowieść o wielkiej tęsknocie i pięknej przyjaźni dwóch światów realizowaną w formie teatr tańca będzie można zobaczyć 8 lipca o 12.00.

W ramach festiwalu 8 lipca o 17.15 odbędą się również warsztaty kołysankowe dla niemowląt i ich rodziców "Lulanki, przytulanki", które poprowadzą artyści Teatru Atofri.

Festiwal realizowany jest przez Art Fraction Foundation, w ścisłej współpracy z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu - inicjatorem nurtu teatru dla najnajmłodszych w Polsce, pomysłodawcą cyklu Sztuka Szuka Malucha oraz Miejskim Teatrem Miniatura w Gdańsku.

Bilety w cenie 15 zł od osoby do nabycia w kasie Teatru Miniatura, przy ul. Grunwaldzkiej 16 w Gdańsku Wrzeszczu.
Rezerwacja biletów. 58 341 94 83, organizacjawidowisk@teatrminiatura.pl
www.teatrminiatura.pl | www.facebook.com/teatrminiatura
www.sztukaszukamalucha.pl | www.facebook.com/SztukaSzukaMalucha

Idea festiwalu

Wierzymy, że dla rodziny wzajemna twórcza wymiana doświadczeń oraz kreatywne formy spędzania wspólnego czasu są istotnym elementem nie tylko w procesie wychowania dziecka, ale przede wszystkim są sposobem na budowanie i zacieśnianie relacji między dzieckiem a opiekunami. Każde wydarzenie festiwalowe to czas spotkania dzieci i dorosłych, czas wspólny - ważny i inspirujący. Czas, w którym pokolenia mogą poznać się na nowo, odnaleźć płaszczyzny porozumienia, na których kiełkować może twórczość, tak istotna dla harmonijnego rozwoju dziecka. W tegorocznym programie znajdą się, jak zawsze, spektakle teatralne i wydarzenia artystyczne eksplorujące różnorodne ścieżki komunikacji z maleńkim odbiorcą. Istotną częścią będą także wydarzenia interaktywne - warsztaty i instalacja, których zadaniem będzie pobudzanie kreatywności dzieci i rodziców.

Barbara Małecka

(-)
Materiał Organizatora
5 lipca 2014

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia