Rok 2012 przełomowy dla muzyki i teatru

Białystok

Największe kulturalne wydarzenie w naszym regionie będzie miało miejsce we wrześniu. Wówczas kolejny sezon artystyczny w nowym gmachu przy ul. Odeskiej w Białymstoku rozpocznie Opera i Filharmonia Podlaska

Inauguracja ma trwać dwa dni. Wystawiony zostanie "Straszny dwór" i musical "Korczak", na który opera ma wyłączność. Natomiast już w maju zostanie oddany do użytku amfiteatr. Tu przez całe wakacje będą organizowane koncerty, seanse filmowe i przedstawienia.

W 2012 roku spora zmiana czeka także lalkarzy. We wrześniu ma się pojawić nowy dyrektor Białostockiego Teatru Lalek. Dotychczasowy - Marek Waszkiel - rezygnację złożył już kilka miesięcy temu.

W tym roku przypada kolejna edycja Festiwalu Szkół Lalkarskich - możemy spodziewać się gości z Polski i Europy. W tym czasie ostatecznie ma być także zawiązana unia miast lalkarskich. Białystok jest jedynym polskim miastem, które jest założycielem tego stowarzyszenia.

W tym roku Teatr Dramatyczny czeka ważny jubileusz. W lutym dwudziestolecie na scenie będzie obchodził spektakl "Zapiski oficera Armii Czerwonej" - ikona teatru, monodram uwielbiany przez pokolenia widzów.

W ciągu najbliższych miesięcy odbędzie się tu także kilka premier. Już w lutym "Stworzenia sceniczne" autorstwa April de Angelis, a w marcu "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego.

(ak)
Kurier Poranny
3 stycznia 2012

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia