Roma Gąsiorowska

sylwetka aktorki

Aktorstwem zainteresowała się w liceum, założyła wraz z przyjaciółmi amatorski teatr. Absolwentka PWST w Krakowie, do której dostała się za drugim podejściem. Jej dyplomowym przedstawieniem było Zimne dziecko (tekst Marius von Mayenburg, reż.: Jan Peszek, 2005). Za rolę w tym spektaklu zdobyła nagrodę dla młodego aktora na XLV Kaliskich Spotkaniach Teatralnych.

W czasie studiów rozpoczęła współpracę z TR Warszawa w ramach projektu "Teren Warszawa" (2003/2004). Jedenaścioro młodych aktorów pracowało w "Terenie" nad doskonaleniem warsztatu aktorskiego (w Studium Aktorskim TR), a wraz z młodymi reżyserami i realizatorami nad przygotowaniem nowych spektakli dla TR (wystawionych m.in. w poczekalni na Dworcu Centralnym). Z grupy aktorskiej Gąsiorowska była jedną w dwóch aktorek, którym teatr zaproponował stały etat. Z powodu zaangażowania w projekt "Teren Warszawa", w krakowskiej PWST najpierw miała urlop dziekański, a potem indywidualny tok studiów.

Jeszcze w trakcie studiów angaż aktorski zaproponowały jej dwa teatry: TR oraz Teatr Stary w Krakowie.
"(...) dostałam propozycję w Teatrze Starym i w Rozmaitościach. Obie ciekawe, choć ta pierwsza była zaskoczeniem, nigdy nie myślałam o tym, żeby zostać na dłużej w Krakowie. Teatr Stary oczywiście darzę wielkim szacunkiem, ale to nie jest teatr, który uprawia taki kierunek sztuki, który mnie interesuje. Teatr Rozmaitości zawsze był najbliższy mojej mentalności."

O swojej pracy mówi:

"Ufam reżyserom. To oni tworzą, ja jestem narzędziem. Zresztą od każdego z nich starałam się wyciągnąć coś dla siebie, czegoś się nauczyć. Cały czas pcha mnie ciekawość. Nie chciałabym posługiwać się jedną metodą aktorską – im więcej sposobów, tym lepiej".

"Dla mnie teatr jest jak narkotyk. Kiedy dotkniesz już czegoś nieokreślonego, to cię wciąga. Dostrzegasz wciąż nowe rzeczy, emocje, które w tobie siedzą. Teatr jest jak psychoterapia."

Dziennikarz "Polityki" Jacek Sieradzki napisał o niej w swoim dorocznym Subiektywnym spisie aktorów teatralnych w 2005 roku: "W jej okrągłej twarzyczce i zadartym nosku jest i wdzięk, i lekka wulgarność, do wyboru. Głos może zachrypieć erotycznie bądź dźwięczeć niewinnie. Popularność zdobyła dzięki roli policjantki Moniki w serialu "Pitbull" (II seria).

Role

Teatr
2003: Disco Pigs, tekst Endy Walsh, reż.: Krzysztof Jaworski, TR Warszawa
2004: Sny, tekst Iwan Wyrypajew, reż.: Łukasz Kos, TR Warszawa
2004: Bash, tekst Neil LaBute, reż.: Grzegorz Jarzyna, TR Warszawa
2005: Noc, tekst Andrzej Stasiuk, reż.: Mikołaj Grabowski; jako Dusza (gościnnie w Teatrze Starym w Krakowie)
2005: Tiramisu, tekst Joanna Owsianko, reż.: Aldona Figura; jako Bajerka (w Laboratorium Dramatu przy Towarzystwie Autorów Teatralnych)
2005: Cokolwiek się zdarzy, kocham cię, tekst Przemysław Wojcieszek, reż.: autor; jako Sugar, TR Warszawa
2006: Giovanni, tekst Moliere, reż.: Grzegorz Jarzyna; jako Zerlina (spektakl zespołu TR gościnnie w Teatrze Wielkim)
2006: Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku, tekst Dorota Masłowska, reż.: Przemysław Wojcieszek; jako Gina–Pyralgina, TR Warszawa
2009: "Portret Doriana Graya" reż.: Michał Borczuch, TR Warszawa
2009: Między nami dobrze jest, tekst Dorota Masłowska, reż. Grzegorz Jarzyna TR Warszawa

Film
2003: Pogoda na jutro, reż. Jerzy Stuhr; jako Kinga
2004: 3 LOVE, reż.: Agnieszka Smoczyńska; jako Magda
2005: Oda do radości, nowela Warszawa, reż. Jan Komasa; jako Marta
2007: Futro, reż.: Tomasz Drozdowicz; (film w produkcji)
2007: Krzyż, reż.: Magdalena Piekorz; (film w produkcji)
2007: Wojna polsko-ruska, reż.: Xawery Żuławski
2008: Rozmowy nocą
2009: Tatarak

Telewizja
2004: Klucz, reż. Ludmiła Razumowska; jako Lala (spektakl Teatru Telewizji)
2004: Sceny z powstania..., reż. M. Górski, B. Konopka, K. Lewińska, A. Smoczyńska, N. Surmiak; jako Łączniczka (spektakl Teatru Telewizji)
2006: Zorka, reż. Łukasz Wylężałek; jako Iza (spektakl Teatru Telewizji)
2007: Pitbull (serial), reż.: Patryk Vega; jako policjantka Monika Grochowska (serial TV, II seria odcinki 8-16)
2008: Londyńczycy, jako Mariola

(-)
Materiały Wikipedia
23 lipca 2009

Książka tygodnia

Ksiuty z Melpomeną
vis-a-vis
Stefan Wiechecki

Trailer tygodnia