Romantyzm w wydaniu peerelowskim

"Teatr publiczny. Przedstawienia" w Instytucie Teatralnym

5 marca w Instytucie Teatralnym kolejne spotkanie z cyklu wykładów o teatrze w PRL, w ramach kilkuletniego projektu zatytułowanego "Teatr publiczny. Przedstawienia", który obejmie historię polskiego teatru od roku 1765 do dzisiaj.

5 marca 2013, g. 18:00

PRL. PRZEDSTAWIENIA | Rzecz listopadowa, czyli dziedzictwo

wykład Joanny Krakowskiej w ramach projektu TEATR PUBLICZNY. PRZEDSTAWIENIA

Romantyzm w wydaniu peerelowskim, w dodatku w 1968 roku to dobry powód, by zastanowić się nad sposobem spożytkowania romantycznego dziedzictwa w teatrze tego czasu.

Opowieść o teatrze z jego uwikłaniem w debatę publiczną lub jej pozory, w przemiany polityczne, w światopoglądowe spory, gry propagandowe i strategie oporu, może być zatem opowieścią o Polsce. Zwłaszcza jeśli przedstawienie teatralne usytuuje się w pobliżu innych przedstawień: między filmem - literaturą - sztukami wizualnymi, pośród ceremoniałów państwowych, w kontekście przemian obyczajowych i modernizacyjnych, wobec manifestacji społecznego konformizmu i kontestacji. Bo przedstawienia to nie tylko spektakle teatralne, ale także strategie przedstawiania i formy przedstawień najistotniejszych kwestii życia publicznego.

(-)
Materiał Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego
28 lutego 2013

Książka tygodnia

Historia męskości
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia