Romeo i Julia - kochankowie z Iraku

balet Izadory Weiss według Szekspira

W klasycznej sztuce Szekspira w interpretacji choreograf Izadory Weiss brzmi muzyka m.in. Lisy Gerrard, wokalistki Dead Can Dance. Julia jest Irakijką, Romeo - żołnierzem z hiszpańskiego kontyngentu.

"Romeo i Julia" to czwarty (po ".. z nieba..." , "4&4" i "Eurazji") autorski spektakl Izadory Weiss zrealizowany w Operze Bałtyckiej. Tragedia kochanków z Werony stała się dla twórczyni pretekstem do prezentacji własnej wizji świata.

- To pewien archetyp uczucia, za którym każdy tęskni, miłości szczerej i bezinteresownej - mówi o swoim spektaklu Izadora Weiss. - Libretto umiejscowiłam w autentycznej dla dzisiejszego widza sytuacji , w której dwoje ludzi nie może być razem. Dziś konflikt między rodzinami nie jest przeszkodą, skupiłam się więc na konflikcie kulturowym i religijnym, bo to jest właśnie to, co nas dzieli.

Julia jest więc Irakijką wychowaną w tradycyjnej muzułmańskiej rodzinie, Romeo zaś żołnierzem z hiszpańskiego kontyngentu. Julia uwikłana jest w sprzeczności pomiędzy jej współczesnym wykształceniem i upodobaniami a narzucanymi jej przez kulturę i tradycję ściśle określonymi nakazami i zakazami. Ojciec i matka nie dopuszczają najmniejszej wątpliwości, że posłuszeństwo wobec nich jest najwyższym obowiązkiem, bo to oni reprezentują wolę społeczną i boską. Brat Julii, Tybalt, z którym wychowywała się od urodzenia, jest surowym i zazdrosnym o nią opiekunem, który też nie przyjmuje do wiadomości, że pragnienia i sądy siostry mogą odbiegać od przyjętych zasad. Jej jedyną wierną przyjaciółką jest Niania, która lawiruje na pograniczu tradycji, swoistego szamaństwa i umiłowania zakazanej wolności.

Tradycyjnie, muzykę do swojego baletu Weiss wybrała sama. Usłyszymy między innymi utwory Lisy Gerrard, Gustavo Santaolalli, Philipa Glassa, Sergiusza Prokofiewa. W spektaklu zatańczy cały zespół Opery Bałtyckiej. Do wykonania głównych partii przygotowuje się kilku tancerzy jednocześnie, między innymi Franciszka Kierc i Beata Giza do roli Julii, Michał Łabuś i Łukasz Przytarski do roli Romea. Gościnnie wystąpi Małgorzata Chojnacka, która była również asystentką choreografa. Wizualizacje multimedialne zrealizowali Paweł Nurkowski i Radosław Moenert. Kostiumy przygotowała Hanna Szymczak. Do zdjęcia na plakacie pozowała Izadora Weiss.
(mi)

Ludmiła Jezierska
Wrota Pomorza.pl
16 maja 2009
Portrety
Izadora Weiss

Książka tygodnia

Pomarli
Wydawnictwo Czarne
Waldemar Bawołek

Trailer tygodnia