Romeo i Julia - kochankowie z Iraku

balet Izadory Weiss według Szekspira

W klasycznej sztuce Szekspira w interpretacji choreograf Izadory Weiss brzmi muzyka m.in. Lisy Gerrard, wokalistki Dead Can Dance. Julia jest Irakijką, Romeo - żołnierzem z hiszpańskiego kontyngentu.

"Romeo i Julia" to czwarty (po ".. z nieba..." , "4&4" i "Eurazji") autorski spektakl Izadory Weiss zrealizowany w Operze Bałtyckiej. Tragedia kochanków z Werony stała się dla twórczyni pretekstem do prezentacji własnej wizji świata.

- To pewien archetyp uczucia, za którym każdy tęskni, miłości szczerej i bezinteresownej - mówi o swoim spektaklu Izadora Weiss. - Libretto umiejscowiłam w autentycznej dla dzisiejszego widza sytuacji , w której dwoje ludzi nie może być razem. Dziś konflikt między rodzinami nie jest przeszkodą, skupiłam się więc na konflikcie kulturowym i religijnym, bo to jest właśnie to, co nas dzieli.

Julia jest więc Irakijką wychowaną w tradycyjnej muzułmańskiej rodzinie, Romeo zaś żołnierzem z hiszpańskiego kontyngentu. Julia uwikłana jest w sprzeczności pomiędzy jej współczesnym wykształceniem i upodobaniami a narzucanymi jej przez kulturę i tradycję ściśle określonymi nakazami i zakazami. Ojciec i matka nie dopuszczają najmniejszej wątpliwości, że posłuszeństwo wobec nich jest najwyższym obowiązkiem, bo to oni reprezentują wolę społeczną i boską. Brat Julii, Tybalt, z którym wychowywała się od urodzenia, jest surowym i zazdrosnym o nią opiekunem, który też nie przyjmuje do wiadomości, że pragnienia i sądy siostry mogą odbiegać od przyjętych zasad. Jej jedyną wierną przyjaciółką jest Niania, która lawiruje na pograniczu tradycji, swoistego szamaństwa i umiłowania zakazanej wolności.

Tradycyjnie, muzykę do swojego baletu Weiss wybrała sama. Usłyszymy między innymi utwory Lisy Gerrard, Gustavo Santaolalli, Philipa Glassa, Sergiusza Prokofiewa. W spektaklu zatańczy cały zespół Opery Bałtyckiej. Do wykonania głównych partii przygotowuje się kilku tancerzy jednocześnie, między innymi Franciszka Kierc i Beata Giza do roli Julii, Michał Łabuś i Łukasz Przytarski do roli Romea. Gościnnie wystąpi Małgorzata Chojnacka, która była również asystentką choreografa. Wizualizacje multimedialne zrealizowali Paweł Nurkowski i Radosław Moenert. Kostiumy przygotowała Hanna Szymczak. Do zdjęcia na plakacie pozowała Izadora Weiss.
(mi)

Ludmiła Jezierska
Wrota Pomorza.pl
16 maja 2009
Portrety
Izadora Weiss

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia