Romeo z misji w Narodowym

"Romeo i Julia" - chor. Izadora Weiss - Opera Bałtycka w Gdańsku

8 czerwca 2010 o 19.00 BTT wystąpi gościnie w Teatrze Narodowym w Warszawie. Widzowie zobaczą balet Izadory Weiss "Romeo i Julia"

Ciekawostką jest, że w spektaklu, w scenie dyskoteki, wystąpią tancerze ze szkoły tańca Marcina Hakiela. W Warszawie w roli Romea zobaczymy Michała Łabusia, partię Julii   zatańczy Franciszka Kierc. W pozostałych partiach zatańczą: Sylwia Kowalska-Borowy, Filip Michalak, Marzena Socha, Piotr Nowak, Ireneusz Stencel, Leszek Alabrudziński, Aleksandra Michalak oraz Bałtycki Teatr Tańca.

Historia mitycznych kochanków rozgrywa się współcześnie w Bagdadzie. Julia pochodzi z bogatej miejscowej rodziny i uwikłana jest w sprzeczności pomiędzy jej współczesnym wykształceniem i upodobaniami, a narzucanymi jej przez kulturę i tradycję ściśle określonymi nakazami i zakazami.

Ojciec i matka nie dopuszczają najmniejszej wątpliwości, że posłuszeństwo wobec nich jest najwyższym obowiązkiem, bo to oni reprezentują wolę społeczną i boską. Jej brat Tybalt, z którym wychowywała się od urodzenia jest surowym i zazdrosnym o nią opiekunem, który też nie przyjmuje do wiadomości, że jej pragnienia i sądy mogą odbiegać od przyjętych zasad. Jedyną wierną przyjaciółką jest jej Niania, która lawiruje na pograniczu tradycji, swoistego szamaństwa i umiłowania zakazanej wolności. Romeo jest żołnierzem przysłanym wśród wielu innych w misji stabilizacyjnej. Nie jest istotne z jakiego konkretnie kraju pochodzi. Może z Hiszpanii? Ważne jest to, że przybył z obcej kultury odbieranej tu jako zagrożenie miejscowych wartości. Ważne, że jest wrogiem, a najważniejsze, że nie wyznaje tej samej religii.

Spotkanie obojga bohaterów naznaczone jest od samego początku stygmatem klęski. Ich nagła miłość rodzi cierpienia i śmierć.

(-)
Materiały Teatru
7 czerwca 2010

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia