Rowerowy piątek

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

W piątek 3 lipca o godz. 19.00 w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w ramach cyklu "Książka w teatrze" odbędzie się spotkanie z autorem książki "Tour de France jako przedstawienie kulturowe" Jakubem Papuczysem oraz komentatorami Eurosportu Krzysztofem Wyrzykowskim i Tomaszem Jarońskim.

W programie "rowerowego piątku" także bezpłatny serwis rowerowy oraz gra w kapsle.

W przeddzień rozpoczęcia kolejnej, 102. już edycji najstarszego i największego kolarskiego wyścigu na świecie "Tour de France" serdecznie zapraszamy na spotkanie wokół książki, której przedmiotem i tematem stało się to właśnie, od dawna wykraczające poza aspekty czysto sportowe, wydarzenie. Z autorem książki "Tour de France jako przedstawienie kulturowe", Jakubem Papuczysem, na temat między innymi kolarstwa - tego, jak się ogląda kolarską rywalizację, dlaczego "Wielka Pętla" budzi tak wielką fascynację oraz co sprawiło, że we Francji od lat uznaje się ten wyścig za "kulturowe dziedzictwo" - porozmawiają najwięksi specjaliści w tej dyscyplinie sportu oraz znawcy samego Wyścigu: Krzysztof Wyrzykowski i Tomasz Jaroński.

Obecność tego niezwykłego komentatorskiego duetu, który już od ponad 12 lat komentuje Wyścig w Eurosporcie, będzie też okazją do rozmowy między innymi o tym, jak funkcjonuje telewizyjna transmisja z Touru, dlaczego wciąż tak wiele osób ogląda go bezpośrednio z trasy, na czym polega specyfika komentowania tego sportowego wydarzenia oraz, co trzeba zrobić, żeby utrzymać zainteresowanie widza podczas trwającej około 5 godzin transmisji.

Razem z komentatorami zastanowimy się nad performatywną funkcją Wielkiej Pętli. Niepowtarzalny i unikalny styl komentowania wyścigu przez duet Wyrzykowski-Jaroński najlepiej pokazuje, jak wiele czynników składa się na złożoność kulturowego przedstawienia jakim jest Tour de France. Od dawna mówi się, że sport stanowi "największy teatr świata". Tour de France jest na to świetnym dowodem.

Dyskusję poprowadzi Igor Piotrowski, pracownik Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego oraz wielki fan sportu - w szczególności kolarstwa.

Zapraszamy nie tylko specjalistów w zakresie performatyki, ale też fanów kolarstwa i amatorów jazdy na rowerze. Na tych ostatnich czeka bezpłatny, profesjonalny serwis rowerowy, który przeprowadzi Antymateria. Będzie można także pograć w kapsle na profesjonalnych torach.

Wstęp wolny.

(-)
Materiał Organizatora
30 czerwca 2015

Książka tygodnia

Historia męskości
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia