Rozbudują gmach Opery Nova

Sala kameralna do prób scenicznych i sala sceniczna z widownią

Powstała koncepcja rozbudowy gmachu Opery Nowa w Bydgoszczy, położonego w centrum miasta nad Brdą. Obiekt zbudowany w formie trzech kręgów, miałby powiększyć się o kolejny, czwarty krąg z częścią konferencyjno-wystawienniczą.

Zgodnie z przygotowaną koncepcją nowa część opery powstałaby po stronie zachodniej obecnego gmachu, miałaby około 19 metrów wysokości, cztery kondygnacje i 4,4 tys. m kw. powierzchni użytkowej. Przewidziano, że krąg od strony południowo-zachodniej będzie w bardzo dużej części przeszklony, co miałoby go niejako otwierać na rzekę.

W nowym kręgu znalazłyby się sala kameralna do prób scenicznych i sala sceniczna z widownią na około 450-500 osób, hol z szatniami, przestrzeń wystawiennicza, sala projekcyjno-konferencyjną na około 250-300 widzów.

Pomiędzy nowym kręgiem i starą częścią opery miałby powstać łącznik. Szczegółowe rozwiązania architektoniczne i dobór materiałów zostałyby określone na etapie sporządzania projektu budowlanego.

Częścią opracowania jest również koncepcja dwupoziomowego garażu na około 250 pojazdów. Jednak przewidziano możliwość, że zasadnicza część kręgu i garaż mogą zostać zrealizowane niezależnie od siebie.

Łącznie przygotowane zostały koncepcja wraz programem wizualno-użytkowym, wizualizacje, wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowania inwestycji, co otwiera drogę do przygotowania i realizacji inwestycji.

Z inicjatywą rozbudowy gmachu wystąpił dyrektor Opery Nova Maciej Figas, który przedstawił propozycję władzom miasta. Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski zadeklarował chęć współfinansowania inwestycji w połowie z władzami miasta. Opera jest instytucją samorządu wojewódzkiego, współprowadzoną z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Szacunkowy koszt inwestycji wynosi 80 mln zł.

Rozbudowa pozwoliłoby też stworzyć lepsze warunki dla Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych, który od 2010 r. jest organizowany w gmachu opery.

Koncepcja budowy czwartego kręgu jest nawiązaniem do pomysłu sprzed wielu lat, gdy projektowano operę. Z powodu braku pieniędzy i różnych przeszkód pomysł czwartego kręgu zarzucono, a opera i tak była budowana ponad 30 lat.

Jerzy Rausz
Kurier PAP
13 listopada 2017

Książka tygodnia

Osobliwy dom pani Peregrine. Tom 4. Mapa dni
Wydawnictwo Media Rodzina
Ransom Riggs

Trailer tygodnia

„Viva La Mamma" - reż....
Roberto Skolmowski