Rozdano Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska

tegoroczni laureaci Neptunów

Elżbieta Sikora, Andrzej Dudziński i Janusz Głowacki to tegoroczni laureaci Neptunów, czyli Nagród Prezydenta Miasta Gdańska. Nagrody wręczono w piątek w Dworze Artusa.

Elżbieta Sikora jest kompozytorką, obecnie mieszkająca i pracująca w Paryżu. W Gdańsku kończyła liceum muzyczne i z tym miastem zachowała związki do dzisiaj. W 2011 roku dla Opery Bałtyckiej napisała operę "Madame Curie".

Andrzej Dudziński jest rysownikiem, malarzem i fotografem. Na Politechnice Gdańskiej studiował architekturę, a na PWSSP architekturę wnętrz i grafikę. Najpowszechniej rozpoznawalnym jego dziełem jest ptak Dudi, bohater satyrycznych rysunków Dudzińskiego.

Janusz Głowacki, pisarz, felietonista i scenarzysta filmowy, jest autorem scenariusza filmu "Wałęsa. Człowiek z nadziei", który jesienią będzie miał premierę w Polsce.

W poprzednich latach nagrody Neptuna odbierali Jacek Fedorowicz, Przemysław Gintrowski, Agnieszka Holland, Paweł Huelle, Krystyna Janda, Jerzy Janiszewski, Jan A.P. Kaczmarek, Maja Komorowska, Antoni Krauze, Konstanty Andrzej Kulka, Marcel Łoziński, Leszek Możdżer, Krzysztof Penderecki, Ewa Pobłocka, Jerzy Radziwiłowicz, Anda Rottenberg, Volker Schlöndorff, Joanna Szczepkowska, Andrzej Wajda, Halina Winiarska i Krystyna Zachwatowicz.

Jarosław Zalesiński
POLSKA Dziennik Bałtycki
27 sierpnia 2013
Portrety
Janusz Głowacki

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...