Rozmowa aktora z widzem

"Iluzje" - reż. Iwan Wyrypajew - Teatr Stary w Krakowie

Nietypową formę - rozmowy aktora z widzem - ma spektakl "Iluzje" Iwana Wyrypajewa, którego premiera odbędzie w piątek na Dużej Scenie Starego Teatru w Krakowie.

Dramaturg, reżyser i scenarzysta Iwan Wyrypajew ukończył wydział aktorstwa Akademii Teatralnej w Irkucku, studiował też reżyserię w Wyższej Szkole Teatralnej im. Szczukina w Moskwie. Był twórcą studyjnego teatru "Przestrzeń Gry" w Irkucku. Premiera sztuki "Sny" na tej scenie przyniosła dramaturgowi międzynarodowy rozgłos, ale spotkała się nieprzychylnymi reakcjami władz.

W 2001 roku rozpoczął współpracę z nowo powstałym w Moskwie Teatrem.doc. Jest także współzałożycielem Teatru Praktika, gdzie wyreżyserował swoją ostatnią sztukę "Iluzje". Spektakl był prezentowany w Łodzi na Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych 2012.

W Polsce do tej pory Wyrypajew wyreżyserował dwie swoje sztuki: "Lipiec" z Karoliną Gruszką(w Teatrze na Woli, 2009) oraz "Taniec +Delhi+" (w Teatrze Narodowym, 2010). Po jego dramaty w naszym kraju sięgali m.in. Agnieszka Olsten, Małgorzata Bogajewska i Aleksandra Konieczna, Łukasz Kos, Michał Zadara, Agnieszka Glińska.

- "Iluzje" to historia dwóch par małżeńskich, które patrzą wstecz na swoje życie. Aktorzy nie prowadzą ze sobą dialogów, na scenie nie ma klasycznej akcji. "To nie są monologi, ale jakby rozmowa aktora z widzem" - mówił dziennikarzom Iwan Wyrypajew. "+Iluzje+ dotyczą iluzji naszego życia. Główny problem, jaki moim zdaniem mamy dzisiaj to, że nie rozumiemy samych siebie, swojego życia, nie rozumiemy, kim jesteśmy, nie potrafimy być tu i teraz - dodał.

W spektaklu grają: Anna Dymna, Katarzyna Gniewkowska, Juliusz Chrząstowski, Krzysztof Globisz i Marta Mazurek (PWST)

Zdaniem Anny Dymnej atutem "Iluzji" Wyrypajewa jest tekst. - Najważniejsze w tych czasach, gdy słowo międli się i używa się go do różnych strasznych rzeczy jest to, że można mówić o sprawach najistotniejszych: poszukiwaniu wartości, o tym, co ulotne, o naszych pragnieniach, o tym, co daje nam siłę, o tym, czym w ogóle życie jest" - mówiła Anna Dymna. "Jestem szczęśliwa, że mogę w takim towarzystwie, w tych naszych czasach, na chwilę się zatrzymać i zastanowić się, gdzie jest sens i co nas w życiu spotyka - dodała aktorka.

- Najciekawsza w tym wszystkim jest forma teatralna - kompletnie inna niż to, co obecnie teatr proponuje. Teatr chce konkurować z filmem swoim działaniem, ruchem, jest bardzo efektowny. Reżyserzy o tym myślą. W "Iluzjach" ten efekt jest schowany w głąb. My nie gramy postaci, my opowiadamy o losach czwórki naszych bohaterów. Żadne z nas się z nimi nie utożsamia - mówił Krzysztof Globisz. - Tekst Iwana Wyrypajewa jest głównym bohaterem tego spektaklu. My jesteśmy takim jakby nośnikiem, transporterem, wehikułem - dodał.

Premiera "Iluzji" odbędzie się w piątek, kolejne spektakle zaplanowano w sobotę i niedzielę.

(-)
PAP
26 kwietnia 2012

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia