Rozmowy z premierą w tle

"Komediant" - reż. W. Śmigasiewicz - Teatr Powszechny w Warszawie

W związku ze zbliżająca się w styczniu premierą sztuki Thomasa Bernharda "Komediant" w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza (ze znakomitą rolą Kazimierza Kaczora), która odbędzie się 28 stycznia na Scenie 200 Teatru Powszechnego w Warszawie teatr przygotowuje, jak zazwyczaj, kolejne z cyklicznych spotkań "Rozmowy z premierą w tle"

Już w poniedziałek 17 stycznia Teatr Powszechny w Warszawie i Collegium Civitas zapraszają na spotkanie, którego inspiracją jest sztuka "Komediant" - Rozmowy z premierą w tle: Artysta - kapłan czy błazen?

Gośćmi teatru będą: Joanna Szczepkowska,Henryk Izydor Rogacki,Andrzej Szpociński. Spotkanie poprowadzi: Maciej Nowak. Rzecz będzie miała miejsce w poniedziałek, 17 stycznia 2011 o godz 19.00, SCENA 200. Wstęp wolny.

Thomas Bernhard, największy austriacki dramatopisarz i jednocześnie największy prowokator, do dziś na własne życzenie nie grany w ojczyźnie, w sposób prześmiewczy i dotkliwy rozlicza się w swojej sztuce z teatrem, zawodem aktora, reżysera i dramatopisarza. Na przemian śmieszny, tragiczny i ironiczny, przez cały czas niepoprawny politycznie, nie zważający na nic i na nikogo, do tego chorobliwie ambitny, niespełniony w życiu i na scenie, tytułowy komediant staje się figurą samotnego i niezrozumiałego artysty, który, o ironio, swoje największe żale wylewa przed właścicielem prowincjonalnej gospody…

"Komediant" to niewątpliwie jeden z najlepszych dramatów Thomasa Bernharda, do którego wracają ciągle teatry na całym świecie, dając aktorom okazję do stworzenia wielkich kreacji, a reżyserom szansę na zmierzenie się z ironiczną wizją Bernhardowskiego teatru, w którego krzywym zwierciadle powraca znane już skądś pytanie o kondycję artysty: kapłan czy błazen?

Kinga Zabawska
Materiały Teatru
15 stycznia 2011

Książka tygodnia

Trailer tygodnia

Film balkonowy
Paweł Łoziński
Czy każdy może być bohaterem filmu? C...