Różne twarze Księżyca i Szekspir

5. Festiwal Teatrów Ulicznych na Błoniach

Podniebne akrobacje, atmosferyczna muzyka na żywo i uzdolnieni artyści z Hiszpanii - już w ten piątek wyjątkowe show w ramach 5. Festiwalu Teatrów Ulicznych w Toruniu. "Voala Station" zagości już 12 lipca o godz. 22 na Błoniach Nadwiślańskich w Toruniu. Zapowiada się wielkie, interdyscyplinarne przedstawienie! Wstęp wolny!


5. Festiwal Teatrów Ulicznych w Toruniu rozpoczął się pod koniec czerwca specjalnymi zajęciami, w ramach których Warsztaty Terapii Zajęciowej Fundacji Brata Alberta zaprezentowały przedstawienie "Pan Hilary". Lipiec, sierpień i wrzesień przyniesie również wiele ciekawych i oryginalnych spektakli artystów z Polski i Europy. Wśród nich wypełniony akrobacjami i doskonałą muzyką pokaz hiszpańskiej grupy Voala Company.

Podniebne show z muzyką na żywo

Ponownie na Błoniach Nadwiślańskich zagości grupa, która w 2016 roku zachwyciła wyśmienitym i interdyscyplinarnym show "Muaré Experience".

Podczas tegorocznego, 5. Festiwalu Teatrów Ulicznych w Toruniu zobaczymy show "Voala Station" autorstwa hiszpańskiej grupy Voala Company. Na interdyscyplinarny spektakl warto będzie wybrać się już w piątek, 12 lipca, o godz. 22:00, aby być świadkiem niezwykłego widowiska łączącego podniebne akrobacje i muzykę na żywo.

Voala Station to zachwycająca komedia musicalowa, gdzie scenografią jest przede wszystkim niebo. Historię opowiada muzyka wykonywana przez czarujący głos i bandoneon (czyli rodzaj harmonii ręcznej) i zjawiskowa powietrzna choreografia. Dzięki temu na Błoniach Nadwiślańskich obejrzymy fascynujące i czarujące widowisko w wielkiej skali - przybliża Przemysław Draheim, z Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Muzyka i choreografia opowiedzą historię czterech biznesmenów. Mężczyźni przegapili ostatni nocny pociąg z winy włóczęgi, który zostawia im kwiat. W codzienną rutynę wkrada się poezja, magia, ale i zamieszanie. To wydarzenie stanie się dla przedsiębiorców początkiem niezapomnianej nocy.

Różne twarze Księżyca i Szekspir

Interdyscyplinarny spektakl "Voala Station" to nie koniec lipcowych, bardziej astronomicznych atrakcji w ramach Festiwalu. Już 20 lipca, równo w 50. rocznicę lądowania człowieka na Księżycu, w multimedialną podróż na Srebrny Glob zabierze nas projekcja "50 twarzy Księżyca" autorstwa Radia Planet i Komet czyli Piotra Majewskiego i Jerzego Rafalskiego. Jak zapowiadają autorzy, pokaz przypomni najważniejsze momenty w historii Księżyca, a także postawi pytania takie jak: co dalej? Projekcję, która odbędzie się obok Fontanny Cosmopolis, poprzedzi występ Powiatowej i Miejskiej Orkiestry Dętej z Chełmży o godz. 21:00.

5. Festiwal Teatrów Ulicznych w Toruniu eksplorować będzie także rejony klasyki literatury. W ten sam dzień, co projekcja "50 twarzy Księżyca" w różnych rejonach Starego Miasta widzowie będą mogli uczestniczyć w aż 9 happeningach w ciągu dnia. "Szekspir. Miasto" to cykl happeningów szekspirowskich autorstwa Teatru Baj Pomorski w Toruniu (Scena Szekspirowska w Toruniu) i Fast Book (kampania społeczna realizowana na Wydziale Filologicznym UMK, której pomysłodawczynią i twórcą jest Laura Sonik, a opiekunem zastępca dyrektora Instytutu Literatury Polskiej dr hab. Rałał Moczkodan). Każdy happening trwać będzie ok. 15-20 minut i odegranie zostanie dwukrotnie

Wstęp wolny na wszystkie spektakle festiwalu

Program festiwalu i informacje o zbliżających się festiwalach na stronie: http://festiwalteatrowulicznych.pl/

___

Organizatorami Festiwalu Teatrów Ulicznych są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna. Partnerem głównym festiwalu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie. Sponsorem festiwalu jest Stellar Fireworks. Wydarzenia współfinansowane ze środków Gminy Miasta Toruń. Wydarzenia współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Kultura Dostępna. Partnerem wydarzenia jest Austriackie Forum Kultury.

(-)
Materiał organizatora
31 sierpnia 2019

Książka tygodnia

Banksy
Wydawnictwo ARKADY
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia