Rozpoczęła się 31. "Walizka"

31. Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Walizka" w Łomży

"Walizka" to jeden z ważniejszych w kraju ale i cenionych za granicą festiwali, prezentujący małe formy teatralne, przeznaczone do wystawienia na niewielkich scenach. Jego organizatorem jest Teatr Lalki i Aktora w Łomży (TLiA).

Tytułowa "Walizka" jest symbolem małych form, które można łatwo zagrać niemal w każdych warunkach. Teatr "w walizce" ma nawiązywać do tzw. teatrów wędrujących, które swoje przedstawienia wystawiały nie na scenie, a np. na miejskich rynkach. To też nawiązanie do tradycji teatru jarmarcznego.

"Liczymy na bardzo artystyczny teatr, który jednocześnie jest przyjazny naszym widzom. Warto pamiętać, że +Walizka+ jest festiwalem środowiskowym, ale organizowanym z myślą o publiczności miejskiej" - wyjaśnił dyrektor imprezy, szef TLiA w Łomży Jarosław Antoniuk.

Motywem przewodnim tegorocznego festiwalu są przemiany; chodzi m.in. o przemiany dokonujące się we współczesnym teatrze lalkowym. "To nie jest ten teatr, który pamiętamy sprzed wielu lat - tradycyjny, lalkowy. Twórcy szukają, eksperymentują, wchodzą nowe technologie, nowa dramaturgia i myślę, że tym się też bardzo kierowaliśmy, zapraszając teatry do Łomży" - dodał dyrektor Antoniuk.

W tym roku w części konkursowej publiczność obejrzy czternaście przedstawień, wybranych przez radę programową festiwalu z ponad stu zgłoszeń z ok. trzydziestu krajów. Kilka kolejnych spektakli, w ramach sceny offowej, zaprezentowanych zostanie jako imprezy towarzyszące. Spektakle oglądać można nie tylko w salach teatru czy domów kultury, ale i w plenerze.

Jak wyliczają organizatorzy, przez 30 lat zaprezentowano w ramach tego festiwalu ponad pół tysiąca przedstawień teatrów z kilkudziesięciu krajów.

Teatr Lalki i Aktora w Łomży został w tym roku wyróżniony - w kategorii kultura - Podlaską Marką, przyznawaną z inicjatywy samorządu województwa.

Robert Fiłończuk
Kurier PAP
4 czerwca 2018

Książka tygodnia

Kantor Nie/Obecność
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Katarzyna Fazan

Trailer tygodnia