Rozpoczynamy weekend

Teatr Kana w Szczecinie

Rozpoczynamy weekend w Teatrze Kana spektaklem "Gęstość zaludnienia". Przygotowujemy się jednak już do kolejnego weekendu (16-17 września) z Ośrodkiem Teatralnego Kana, podczas którego w Teatrze dwukrotnie zaprezentujemy uwielbiany przez publiczność spektakl "Projekt: Ojciec", zaś do Piwnicy zaprosimy na koncert/potańcówkę z legendarnym zespołem Dodna.

Szczegółowe informacje:

Projekt: Ojciec
reżyseria: Mateusz Przyłęcki
scenariusz na podstawie tekstów Tomasza Kwaśniewskiego („Dziennik ciężarowca", „Dziennik taty", Wydawnictwo WAB), Huberta Pełki (tatakarola.blogspot.com), Macieja Mazurka (zuchpisze.pl), Tomasza Bułhaka (tatawbudowie.pl, „Tata w budowie", Wydawnictwo Albatros Andrzej Kuryłowicz), Pawła Klimczaka (wawrzyniec.blox.pl), tęczowy.blog.onet.pl, Iana Bruce'a („Jak być wspaniałym tatą", tłumaczenie: Tomasz Illg, Wydawnictwo Vesper): Mateusz Przyłęcki
aktorzy: Tomasz Grygier, Krzysztof Sanecki, Piotr Starzyński
muzyka: Michał Sarapata, Zespół

(...) Konstrukcja sztuki, mimo iż tekst złożony jest z dzieł kilku autorów, jest bardzo spójna i prowadzi nas od momentu, kiedy dziecko jest jeszcze po tamtej stronie brzucha aż do chwili, kiedy patrząc na swoje już bardzo rozumne dzieci, trochę przez pryzmat własnego taty pojawiają się w oczach męskie łzy wzruszenia. Pomiędzy jest bardzo pouczająca i fantastycznie zagrana historia ojców, którzy najbardziej na świecie chcą być najlepsi dla swoich pociech.
Hubert Pełka, tatakarola.blogspot.com

(...) Aktorzy grają na pełnej petardzie, z pełnym zaangażowaniem, czego dowodem są ich mokre od wysiłku t-shirty po spektaklu. Widać, że są ojcami, że wiedzą, o co chodzi. Dzięki temu ich postaci są szczególnie wiarygodne.
Tomasz Bułhak, tatawbudowie.wordpress.com
„Projekt: Ojciec" to autorski projekt teatralny. Chcemy w nim opowiedzieć o tym, jak wygląda doświadczenie rodzicielstwa z perspektywy ojców. Scenariusz jest kompilacją tekstów ojców, którzy piszą blogi i książki na temat ojcostwa oraz autorskich tekstów aktorów-ojców biorących udział w spektaklu. W „Projekcie: Ojciec" chcemy opowiedzieć o tym, jak młodzi mężczyźni odnajdują się dzisiaj w roli ojców, co daje im doświadczenie ojcostwa, czy i w czym różnią się od swoich partnerek w podejściu do wychowywania dzieci, czy udaje im się godzić obowiązki rodzicielskie z zarabianiem na utrzymanie rodziny. Chcemy się przyjrzeć temu, jakie są oczekiwania wobec ojców (ze strony ich rodzin i społeczeństwa) i czy ojcowie są w stanie im sprostać. Chcemy też poruszyć temat praw ojca (czy są sytuacje, w których ojcowie są traktowani gorzej niż matki? Czy państwo wspiera ojców w realizowaniu ich obowiązków rodzicielskich?).
„Projekt: Ojciec" jest „odpowiedzią" na „Projekt: Matka" – spektakl, który ukazuje doświadczenia rodzicielstwa z perspektywy mam. W trakcie rozmów z publicznością okazało się, że istnieje zapotrzebowanie na opowiedzenie o doświadczeniu bycia rodzicem z perspektywy młodych ojców. Chcemy, żeby „Projekt: Ojciec" był odpowiedzią na to zapotrzebowanie. Pragniemy, żeby spektakl oraz towarzyszące mu warsztaty i spotkania pomogły oswoić przyszłych ojców z doświadczeniem ojcostwa oraz stały się wsparciem dla mężczyzn, którzy są już ojcami i na co dzień doświadczają różnych trudności z tym związanych. Chcemy uświadomić i uwrażliwić społeczeństwo na istotne tematy związane z ojcostwem oraz upowszechniać pozytywne wzorce świadomego, zaangażowanego ojcostwa.

Dodna
koncert/potańcówka
Weterani rodzimego pub rocka zapraszają na wieczorną zabawę w rytm swych niezawodnych i sprawdzonych przebojów. Będzie gorąco, tanecznie i głośno, w repertuarze piosenki o piwie, winie i miłości. Kiedy w 1988 roku w Krakowie powstał pierwszy polski pub, szczeciński zespół Dodna grał już pub rocka od trzech lat. Grali na dansingach i weselach, w Jarocinie, w barach, klubach i w końcu: w pubach. Koncertowali i bawili w kraju i zagranicą, zdążyli odwiedzić ZSRR. W 1993 roku wydali kasetę magnetofonową „Kiedy elektryczność dotarła do Tanowa" i dwa lata później postanowili dać odpocząć zespołowi. W ubiegłym roku zebrali się ponownie, bo − jak mówią − przez dwadzieścia lat, kiedy odpoczywali, nie pojawił się na krajowych estradach godny następca. Odkurzone przeboje i uniwersalne teksty nie zestarzały się i bawią jak dawniej.

Teatr Kana
16 września, godzina 19, „Projekt: Ojciec", spektakl
17 września, godzina 17, „Projekt: Ojciec", spektakl

Piwnica Kany
16 września, godzina 21, Dodna, koncert, wstęp: 10 zł

Ceny biletów na spektakle:
25 zł − bilet normalny
20 zł − bilet ulgowy (uczniowie, emeryci, renciści, studenci do 26. roku życia, doktoranci do 32. roku życia)
15 zł − bilet grupowy (grupa powyżej 10 osób)
10 zł − bilet rodzinny (osoby posiadające Szczecińską Kartę Rodzinną lub Szczecińską Kartę Seniora)
Rezerwacje biletów i informacje: paula@kana.art.pl
Przy rezerwacji mailowej prosimy o podanie daty wydarzenia, liczby oraz rodzaju biletów (normalne, ulgowe).

 

(-)
Materiał Teatru
8 września 2017

Książka tygodnia

Czas zdrajców
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Marek Krajewski

Trailer tygodnia