Rozsmakują młodego widza w teatrze!

Rusza "Stacja Bajek" w Teatrze Gdynia Główna

9 stycznia o godz. 11 i 17 Teatr Gdynia Główna organizuje spotkanie z dyrekcją, wychowawcami, nauczycielami oraz pedagogami szkolnymi z gdyńskich przedszkoli i szkół podstawowych, na którym przedpremierowo zaprezentowany zostanie spektakl "Wielkie ciasto".

Jest on częścią projektu "Stacja Bajek", który stanowi ofertę teatralną dla najmłodszych widzów. Chcielibyśmy przy okazji pokazu przedpremierowego spotkać się z gronem pedagogicznym, żeby przy filiżance dobrej kawy porozmawiać o teatrze jako narzędziu, które może ich wspomóc w procesie dydaktycznym. Mamy nadzieje, że przedstawiciele placówek przyjmą nasze zaproszenie i przybędą do Teatru Gdynia Główna.

"Stacja Bajek" to cykl spotkań teatralnych dla najmłodszych widzów w nowopowstającej placówce, jaką jest Teatr Gdynia Główna. Pragniemy, aby edukacja teatralna dzieci i młodzieży stała się jednym z podstawowych elementów programu naszych działań i wierzymy, że jest to niezbędny etap wychowania kolejnego pokolenia świadomych, wrażliwych odbiorców dóbr kultury.

Projekt w podobnej formie był przez wiele lat realizowany przez Sopocką Scenę Off de BICZ i zyskał liczną widownię wśród dzieci oraz przychylna opinię nauczycieli i rodziców. Jako kontynuatorzy i spadkobiercy idei Sopockiej Sceny bazujemy na bogatych doświadczeniach organizacyjnych, a także potencjale intelektualnym i kreatywnym jej pracowników. Każde przedstawienie jest więc wyjątkowym zaproszeniem dziecięcej wyobraźni do niezwykłej krainy muzyki, tańca i obrazu. W naszym teatrze dzieci poznają różnorodne formy teatru. Na program, który trwa 60 minut, składają się:

prezentacja małej formy scenicznej,

rozmowa z dziećmi,

pokaz animacji lalek,

wspólna zabawa i twórcze zadania.

W ten sposób proponowane zajęcia nie tylko poszerzają wiedzę dzieci o teatrze, ale także rozwijają wyobraźnię, inwencję twórczą, zwracają uwagę na kulturę żywego słowa, świadomość ruchu i gestu. Co najważniejsze, zachęcają dzieci do podejmowania własnych wyzwań twórczych i aktywnego spędzania wolnego czasu. Projekt przygotowuje dzieci do uczestnictwa w kulturze i wychowuje nowe pokolenie świadomych odbiorców.

Spotkania teatralne dla najmłodszych "Stacja Bajek" oprócz tego, że pełnią funkcję edukacyjno-kulturalną, przede wszystkim przynoszą młodym widzom i ich opiekunom dużo radości ze wspólnie spędzonego czasu. Dbamy by nasze propozycje repertuarowe były na jak najwyższym poziomie, uczyły młodych widzów charakterystycznego w teatrze skupienia i wyciszenia. Dzieci traktujemy, nie jak konsumentów sztuki, których trzeba "zabawić", ale jak świadomych odbiorców i partnerów, szanując ich emocje i ogromny potencjał intelektualny. Teatr Gdynia Główna pragnie zatroszczyć się o rozwój osobowości dorastającego człowieka a opiekunom pozwala odpocząć od codziennych trosk poprzez podróż do świata baśni...

Jest to jedyna tego typu oferta w Trójmieście, która pozwala dzieciom na obcowanie z żywym teatrem, poczucie atmosfery miejsca i jego specyfiki.

Repertuar "Stacji Bajek":

"Śpiąca Królewna"

na podstawie baśni braci Grimm i Charlesa Perraulta

Spektakl, który rozbudzi najbardziej wybrednego smakosza małych form teatralnych!

Znana wszystkim doskonale baśń opowiada o królewnie, na którą zła wiedźma rzuca urok. W dniu jej 15 urodzin, tuż przed zachodem słońca, królewna ukłuje się wrzecionem i zapadnie w głęboki sen. Czar może zdjąć jedynie pocałunek przystojnego księcia Luba Zarembińska i Piotr Srebrowski przybliżą dzieciom urokliwy świat baśni w przystępnej formie teatralnej.

Za pomocą wyrafinowanych i ręcznie robionych lalek na małej scence, dwójka aktorów przenosi widzów nie tylko w świat baśni o zaklętym królestwie, ale odkrywa przed nimi także tajemne przestrzenie snu, który przynosi inspirację i działa oczyszczająco. Zakończenie daje nadzieję i wiarę w wiecznie spełniającą się miłość.

Terminy: 6 i 7 lutego godz. 9 i 11.

"Tancereczka i kominiarczyk"

wg baśni H. Ch. Andersena

Niebo ze wszystkimi gwiazdami było wysoko nad nimi, a wszystkie dachy miasta nisko pod nimi. - To za wiele dla mnie ! - powiedziała Tancereczka. Tego nie zniosę. Świat jest za duży! Poszłam za tobą w daleki świat, więc musisz mnie teraz poprowadzić z powrotem, jeśli choć trochę mnie kochasz... Na obracającym się stoliku pojawia się teatrzyk w formie okrągłych pudeł, pudełek i pudełeczek, które ujawniają się widzowi wraz z akcją i kolejnymi scenkami. Do tego lalki z parasolek - czy to możliwe?

Stacja Szamocin kolejny raz proponuje teatrzyk przyjazny dziecku i stawia sobie za cel zainspirowanie dziecięcego widza pomysłami Luby Zarembińskiej i nakłonienie do samodzielnej próby swoich sił w teatrze. I tak jak w poprzednich spektaklach pojawią się piosenki śpiewane przez aktorki a capella i użyte zostaną pozytywki, tym razem z muzyką Mozarta. Oprócz tego najmłodszych widzów czeka wiele niespodzianek scenicznych, a wśród nich rekwizyty ozdabiane modną obecnie technika de coupache, które oczarowują i zaskakują.

"Tancereczka i kominiarczyk" jak w poprzednich miniaturach lalkowych Stacji Szamocin stwarza magiczną atmosferę do spotkania poprzez teatr dziecka i dorosłego, by porozmawiać na tematy ważne i bliskie sercu.

Terminy: 17 i 18 lutego godz. 9 i 11

"Wielkie ciasto"

Inspirowane opowiadaniem J.R.R Tolkiena "Kowal z Podlesia Większego"

Rozsmakowujemy młodego widza w teatrze!

Jeden kreatywny reżyser, dwóch zdolnych aktorów, kilka "kuchennych lalek", garść wyobraźni, łyżka tajemnicy i szczypta dobrego humoru - to przepis na wyśmienitą zabawę przyprawioną nutą refleksji. Wielkie ciasto to kulinarno-magiczny spektakl dla dzieci opowiadający pełną przygód historię pewnego kowala... Poruszający wyobraźnię lalkarsko-aktorski debiut reżyserski Piotra Srebrowskiego, aktora, absolwenta wrocławskiego wydziału lalkarskiego PWST, dotychczas współpracującego m. in. z Sopocką Sceną Off de BICZ, Teatrem Miniatura, sceną SAM i FSC.

Terminy: 8, 9, 22, 23 stycznia; 12, 13, 14 lutego godz. 9 i 11

Bilety

uczniowie: 15 PLN

opiekunowie: wstęp bezpłatny

Ilość miejsc: 70

Rezerwacja

telefonicznie; poniedziałek-piątek w godz. 10 - 17

tel. 58 3 511 512

kom. 600 306 634

lub mailowo: teatr@teatrgdyniaglowna.pl

(-)
Materiał Teatru
8 stycznia 2014

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia