Rozwiń ciało, pobudź ducha

Lutowe warsztaty w Instytucie Grotowskiego

Ruch, praca nad głosem i działania performatywne mogą nie tylko być fundamentami warsztatu scenicznego, ale także służyć kompleksowemu rozwojowi ciała oraz ducha. Wszystkim tym, którzy chcą zdobywać nowe umiejętności i rozwijać się poprzez aktywność ruchową, proponujemy w lutym wyjątkowe programy warsztatowe, opracowane przez doświadczonych performerów.

„Przejście"– część szkoły SŁOŃCE Reny Mireckiej – to laboratorium parateatralne Marco Balbiego Dipalmy, ukierunkowane na kreatywne łączenie duchowości, sztuki i technik performerskich. VoiceLAB Aleksandry Koteckiej i Tomasza Wierzbowskiego to nowy cykl, poświęcony pracy z głosem i dźwiękiem. Warsztaty odbędą się na początku miesiąca w Studiu Na Grobli, zapisy na obie sesje trwają do 4 lutego.

VoiceLAB, czyli laboratorium głosu
Między 7 a 9 lutego, od piątku do niedzieli zapraszamy na inauguracyjne zajęcia VoiceLAB, prowadzone przez Aleksandrę Kotecką i Tomasza Wierzbowskiego w asyście Krzysztofa Paździory. Główny aspekt warsztatów stanowić będzie osadzona w tradycji studiów laboratoryjnych praca z głosem, podczas której uczestnicy zgłębiać będą możliwości otwierane przez zaangażowanie w działanie wokalne. Trzonem działań będą ćwiczenia z muzyką i polifonią. W trakcie sesji, obejmującej zarówno treningi indywidualne, jak i grupowe, poruszone zostaną zagadnienia przygotowania oddechu i ciała, współbrzmienia głosowego, wibracji, dźwiękowego znaczenie tekstu oraz polifoniczności.

Aleksandra Kotecka i Tomasz Wierzbowski to aktorzy współpracujący m.in. z Teatrem ZAR oraz współtworzący program międzynarodowego projektu Actor's Atelier. Posiadają bogate doświadczenie w zakresie działań i treningów wokalnych, szczególnie w domenie pracy z pieśniami wielogłosowymi. VoiceLAB jest programem otwartym, zakładającym uczestnictwo osób o różnym stopniu zaawansowania performerskiego. Pierwsza sesja ma charakter rekrutacyjny – w jej trakcie wyłoniona zostanie grupa robocza biorąca udział w całym cyklu, który potrwa do czerwca 2020 roku. Warsztaty prowadzone będą w języku polskim i angielskim. Więcej informacji i szczegółowy harmonogram: http://bit.ly/2TvdDdT

Przejście do rozwoju duchowego
Również w piątek 7 lutego rozpocznie się kolejna już parateatralne laboratorium „Przejście", prowadzone przez Marco Balbiego Dipalmę, która potrwa do wtorku 11 lutego. Zajęcia, stanowiące część szkoły SŁOŃCE Reny Mireckiej, poświęcone będą zgłębianiu technik medytacyjnych, ćwiczeniom fizycznym i kontemplacji ruchu, dzięki którym możliwe stać się może zjednoczenie w wymiarze wspólnotowości. „Przejście" kierowane jest do osób zainteresowanych równoległym rozwijaniem się w sferze duchowej oraz cielesnej, możliwym dzięki łączeniu rozmaitych technik pracy.

Warsztaty poprowadzi Marco Balbi Dipalma, włoski aktor, performer i nauczyciel, od 2004 współpracujący z Reną Mirecką w jej działaniach parateatralnych i pełniący funkcję jej asystenta. „Przejście" jest realizacją założeń nauczania aktorki Teatru Laboratorium, w którym splatają się m.in. wschodnie mantry, taniec, joga, ćwiczenia aktorskie oraz śpiew. W „Przejściu" krzyżują się różne tradycje – od chrześcijańskiej, przez afrokaraibską po indyjską, których wpływy wykorzystywane są w oryginalny sposób do eksploracji głębokiego doświadczenia własnego „ja". Zajęcia prowadzone są w języku angielskim, jednak treningi najczęściej przebiegają w milczeniu.
Więcej informacji: http://bit.ly/38kVODo

Katarzyna Spychała
Materiał Instytutu Grotowskiego
20 stycznia 2020

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...