Rusza 16. Festiwal Sztuki Reżyserskiej Interpretacje

Dziś rozpoczyna się 16. Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej Interpretacje

Tegoroczna, odmieniona edycja odbędzie się pod hasłem wolności, a specjalnie na Interpretacje powstał, dziejący się już od września, projekt Reaktor Katowice.

Nowa dyrektor artystyczna Katarzyna Janowska zaprosiła do współpracy między innymi Wojciecha Majcherka i Romana Pawłowskiego wchodzących w skład komisji konkursowej oraz fundacje Fomę, która na festiwalu Malta 2013 zainicjowała program Generator Malta, a specjalnie na festiwal Interpretacje powstał dziejący się już od września projekt Reaktor Katowice.

Tegoroczna, odmieniona edycja odbędzie się pod hasłem wolności. W tym roku festiwal otworzy debata z udziałem, m.in. prof. Irma Kozina z Uniwersytetu Śląskiego, dyrektor Festiwalu Malta Michał Merczyński, reżyser Grzegorz Jarzyna, dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu Krzysztof Mieszkowski, aktorka/reżyserka Ewelina Marciniak.

W konkursie festiwalu znalazło się pięć przedstawień, wybranych spośród 90: "Dziady" w reż. Radosława Rychcika, zrealizowane w Teatrze Nowym w Poznaniu, "Termopile polskie" w reż. Jana Klaty - Teatr Polski we Wrocławiu, "Wesele" w reż. Marcina Libera - Teatr Polski w Bydgoszczy, "Skąpiec" w reż. Eweliny Marciniak - Teatr Polski w Bydgoszczy, "Koń, kobieta i kanarek" w reż. Remigiusza Brzyka - Teatr Zagłębia w Sosnowcu.

Ponadto w programie znajdują się dwa spektakle mistrzowskie: "Druga kobieta" w reż. Grzegorza Jarzyny i "Księga Hioba" w reż. Eimuntasa Nekrosiusa.

Skład tegorocznego jury:

dyrektor Teatru Śląskiego w Katowicach Robert Talarczyk, zdobywca Lauru Konrada Grzegorz Jarzyna, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Edynburskiego Jonathan Mills, aktorka Teresa Budzisz-Krzyżanowska, pisarz Ignacy Karpowicz.

***

Festiwalowi towarzyszyć będzie "sekcja dokumentalna" - Interpretacje.doc, w ramach której zaprezentowane zostaną przedstawienia oparte na autentycznych historiach.

"Synek" w reż. Macieja Podstawnego - spektakl o Śląsku wyprodukowany przez kopalnię Guido z Zabrzu,

"Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" w reż. Pawła Palcata, który przeniósł na scenę reportaże Swietłany Aleksijewicz,

"Chopin bez fortepianu" Michała Zadary

"W samo południe" Wojciecha Ziemilskiego.

***

Reaktor Katowice, towarzyszy tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje. W jego organizację włączyły się aktywiści, artyści, instytucje i stowarzyszenia, którym zależy na aktywnym udziale mieszkańców w inicjatywach społeczno - kulturalnych.

W programie Reaktora znalazły się:

prezentacje spektakli niezależnych pod szyldem Teatr Dzielnicowy koordynowane przez Inqubator Teatralny,

cykl koncertów pod opieką Wojciecha Kucharczyka,

realizacja słuchowiska opartego na tekstach Mirona Białoszewskiego "Biało", w wykonaniu Asi Miny (Joanny Bronisławskiej)

Stowarzyszenie Inicjatywa przygotowało projekcje filmów w przestrzeni miasta i pokazy filmów w ramach projektu " KINO WOLNOŚĆ"

OBRAZKI Z ATLANTYDY, czyli nieznana historia katowickiego Hollywood to również akcja skierowana do mieszkańców z prośbą o aktywność wyobraźni i próby stworzenia nowej katowickiej scenografii - kadrów różnych gatunków filmowych, które przecież gdyby była taka możliwość na pewno kręcone byłby właśnie na Śląsku. Pomysłodawcą jest Adam Kowalski, Centrum Scenografii Śląskiej - oddział Muzeum Śląskiego w Katowicach.

"Dezember Palast Proces" Jacka Jabrzyka i Sebastiana Majewskiego, to projekt społeczno - teatralny oskarżonym stanie się budynek Centrum Kultury Katowice, niegdyś siedziba partii wybudowana na zlecenia ówczesnego Towarzysza Grudnia. W Katowicach mówi się o tym miejscu Pałac Grudnia, albo biały dom. Spektakl nawiązuje do słynnych antycznych procesów sądowych wytaczanych budynkom czy przedmiotom. Teraz dotyczyć będzie trudnej ciągle żywej przeszłości budynku - opowiada o losach, miejscu i ludziach, których historia splata się w tym miejscu. W projekcie wystąpi Górnicza Orkiestra Dęta "Katowice", ta sama, która grała na otwarciu budynku w 1979 roku.

Reaktor Katowice ruszył 10 września, inauguracje miała miejsce na hałdzie w dzielnicy Kostuchna poprzez symboliczne zapalenie odrestaurowanego neonu "Boże Dary", ściągniętego i odzyskanego z fasady budynku pobliskiej kopalni Murcki-Staszic. Więcej ocalonych neonów będzie można zobaczyć na ulicach Katowic w projekcie "Muzeum Neonów Ocalonych" autorstwa Krzysztofa Krota.

(-)
Materiał Organizatora
0

Książka tygodnia

Aktorki. Odkrycia
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

13. Międzynarodowy Fes...
Małgorzata Langier