Rusza A-Ż Festiwal Akademii Muzycznej

Dwa miesiące odkrywania nowych inspiracji muzycznych

Koncert Orkiestry Symfonicznej łódzkiej Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów pod dyrekcją Jerzego Swobody otworzy w czwartek A-Ż Festiwal. Na festiwal złoży się w sumie 20 wydarzeń muzycznych z udziałem znakomitych artystów z Polski i zagranicy.

Podczas inauguracyjnego koncertu zabrzmią Symfonia C-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta i II Symfonia D-dur Johannesa Brahmsa. Ze względów zdrowotnych prof. Jerzego Semkowa, który miał poprowadzić orkiestrę, zastąpi za pulpitem dyrygenckim prof. Jerzy Swoboda.

W programie A-Ż Festiwalu organizowanego przez Akademię Muzyczną, znajdą się koncerty: symfoniczne, chóralne i kameralne, spektakle taneczne i musicalowe, konferencje, seminaria oraz wystawy fotograficzne i projekcje filmów. Festiwal potrwa do 18 grudnia.

"A-Ż Festiwal to dwa miesiące odkrywania nowych inspiracji muzycznych, możliwości poznania wspaniałych, młodych twórców i czerpania z talentu i doświadczenia mistrzów" - zapowiada rektor AM w Łodzi prof. Cezary Sanecki. Jego zdaniem realizacja tak dużego przedsięwzięcia nie byłaby możliwa bez nowoczesnej sali koncertowej, którą niedawno uczelnia oddała do użytku.

W ramach Festiwalu zaplanowano m.in. spotkanie z gościem specjalnym Wojciechem Kilarem, prapremierę musicalu "Łódź Story" oraz jubileusz 65-lecia pracy twórczej prof. Bogusława Schaeffera. Podczas koncertów wysłuchać będzie można m.in. laureatów międzynarodowych konkursów akordeonowych, uczestników Warsztatów Muzyki Rozrywkowej i finalistów konkursu "Musica Moderna".

Dla miłośników tańca przygotowano konferencję, warsztaty i pokaz interpretacji ruchowych, a dla koneserów muzyki dawnej koncert Orkiestry Barokowej.

Podczas festiwalu zaprezentują się także artyści z zagranicy biorący udział w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym "Wykonawstwo bez limitu" (100 pianistów z 25 krajów świata m.in. Chin, Japonii i USA) oraz Międzynarodowej Konferencji Trębaczy, w której wezmą udział muzycy m.in. z Niemiec, Hiszpanii i USA.

Pierwszy koncert otwarty dla publiczności odbędzie się w niedzielę, 20 października - będzie to koncert laureatów konkursu "Wykonawstwo bez limitu". Patronat honorowy nad A-Ż Festiwalem objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury a także władze miasta i województwa.

Budowa otwartej z początkiem października nowoczesnej sali koncertowej Akademii Muzycznej przy ul. Żubardzkiej w Łodzi kosztowała 44 mln zł. W obiekcie powstała sala koncertowa, która dzięki znakomitej akustyce i wysokiej klasy nagłośnieniu stwarza komfortowe warunki do koncertów symfonicznych, oratoryjnych i kameralnych oraz nagrań różnych gatunków muzyki.

Widownia liczy niemal 300 miejsc, a scena może pomieścić 80-osobową orkiestrę symfoniczną i 80-osobowy chór. Przed sceną znajduje się fosa dla orkiestry z zapadnią do realizacjach spektakli operow

(-)
Materiał Organizatora
17 października 2013

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...