Rusza Materia Prima

5. Festiwal Teatru Formy Materia Prima

Jednym z występów otwierających piąty festiwal Teatru Formy "Materia Prima" w Krakowie, będzie spektakl taneczny pt. "Donka - list do Czechowa" szwajcarskiej formacji Compagnia Finzi Pasca. Podczas czwartkowej konferencji artyści opowiedzieli o swojej metodzie pracy.

W spotkaniu odbywającym się w przededniu rozpoczęcia piątego Międzynarodowego Festiwalu Teatru Formy "Materia Prima", wzięli udział przedstawiciele szwajcarskiej formacji Compagnia Finzi Pasca. W trakcie trwającego od 15 do 23 lutego wydarzenia zespół zaprezentuje swój spektakl taneczny pt. "Donka - list do Czechowa", który stworzył i wyreżyserował Daniele Finzi Pasca.

W tegorocznym programie znalazło się w sumie 12 występów zespołów teatralnych z całego świata. Widzowie zobaczą m.in. spektakle teatru tańca, teatru lalek oraz nurtu "nowego cyrku" grup ze Szwajcarii, Francji, Grecji, Danii, Rosji, Hiszpanii, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Belgii i Holandii.

Na szczególną metodę, którą posługują się artyści z Compagnia Finzi Pasca, podczas czwartkowego spotkania zwrócił uwagę akrobata David Menes. "Nasza metoda ma w języku angielskim swoją nazwę, którą przetłumaczyć można jako +teatr empatii, czułości+. Wynika ona z naszej chęci połączenia się z publicznością, z bardzo subtelnej komunikacji z nią w trakcie spektaklu" - wyjaśnił.

Inna artystka z zespołu Beatriz Sayad zwróciła uwagę, że każdy członek grupy "zachęcany jest do tego, żeby pokazać na scenie to, w czym się specjalizuje, co wynika z jego profesji, ale także, żeby dodać do tego też coś innego, czego się nie uczył".

- Na przykład akrobaci są zapraszani do tego, żeby grać, aktorzy - by tańczyć, śpiewać. To wyzwala w nas wszystkich kruchość, która objawia się na scenie, co zauważa widz. Jesteśmy wtedy zwykłymi ludźmi, którzy starają się pokazać coś innego - oceniła.

Oprócz szwajcarskiej kompanii, w Krakowie wystąpi m.in. duet - kompozytor Fabrizio Cassol i reżyser Alain Platel, który zaprezentuje się w spektaklu pt. "Requiem pour L.", inspirowanym "Requiem" Mozarta; weźmie w nim udział czternastu muzyków z całego świata. Widzowie obejrzą również widowisko taneczne opowiadające o społecznym ucisku pt. "300 el x 50 el x 30 el", przygotowane przez Toneelhuis/FC Bergman z Belgii.

Pokaz tanecznych umiejętności w intymnej opowieści o miłości pt. "Spotkanie z tobą było moim przeznaczeniem", dadzą także sceniczni i życiowi partnerzy z Francji - Marie-Claude Pietragalla i Julien Derouault, czyli Theatre du Corps Pietragalla-Derouault. Tegoroczna edycja będzie również okazją do obejrzenia hiszpańskiego spektaklu flamenco Patricii Guerrero pt. "Katedra" - tancerka młodego pokolenia opowie w nim o swoim rozumieniu wolności.

Podczas wydarzenia odbędzie się również występ rosyjskiego marionetkarza Viktora Antonowa, który w swoim spektaklu pt. "Cyrk na sznurkach" zaprezentuje marionetki trikowe m.in.: siłacza, tancerkę, małpy i akrobatów. Z kolei grecko-niemiecki Merlin Puppet Theatre pokażą czarną komedię dla dorosłych widzów pt. "Domy klaunów".

Organizatorem festiwalu jest Teatr Groteska w Krakowie. Trwa sprzedaż ostatnich biletów.

Nadia Senkowska
Kurier PAP
15 lutego 2019
Portrety
Adolf Weltschek

Książka tygodnia

Biała jak mleko, czerwona jak krew
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Alessandro D'Avenia

Trailer tygodnia

Romans wschodni
Victoria Vatutina i Olga Bilas
Koncert spina w harmonijną całość kla...