Rusza Wrocławska Inicjatywa Taneczna

Kolektyw WITA - Wrocławska Inicjatywa Taneczna

Wrocławskie, niezależne środowisko taneczne i ruchowe łączy swoje siły tworząc Kolektyw WITA. Nowa inicjatywa daje nowe możliwości pracy twórczej artystom, a publiczności regularny kontakt z szeroko rozumianym tańcem.

Kolektyw WITA - Wrocławska Inicjatywa Taneczna jest oddolną, demokratyczną inicjatywą, która utworzyła się dzięki porozumieniu rozproszonego środowiska tanecznego/ruchowego. Wiemy, że razem można więcej, a wzajemna stymulacja doprowadzi do stworzenia mocnego środowiska praktyków, teoretyków i animatorów ruchu, zwiększy jego obecność we Wrocławiu, da więcej możliwości do prezentacji i budowania stałej publiczności tańca. Pomimo, że różnimy się od siebie, używamy różnych technik i sposobów ekspresji, chcemy wspólnie stworzyć przestrzeń, w której będziemy mogli tworzyć przedstawienia, warsztaty, projekty taneczne.

Wrocławska Inicjatywa Taneczna rozpoczęła swoje działania pomimo braku siedziby i funduszy. Uznaliśmy za niezbędne, aby ludzie szeroko rozumianego tańca (od baletu, teatru tańca, tańca współczesnego, teatru fizycznego, pantomimy, street dance, performance itd.) stworzyli lokalna platformę i zaprezentowali się już w tym roku. Zaprosiliśmy do współpracy wszystkich, którzy są świadomi, że póki co, taniec w kulturze funkcjonuje jakby "poprzez teatr" i wiedzą, że dla jego rozwoju potrzebny był powrót tańca na ulice, a później wejście do galerii sztuki i muzeów.

Pretekstem do wspólnego działania stały się nie tylko nasze potrzeby, ale też okoliczności niezależne od nas, jak powstanie we Wrocławiu nowych przestrzeni, w których pojawiło się miejsce dla tańca, sukcesy wrocławskich kuratorów tańca (Karolina Wycisk, Adam Kamiński) na arenie ogólnopolskiej oraz energia Polskiej Platformy Tańca 2017. Aby lepiej rozpoznać nasze możliwości i potrzeby, a także "wrocławski krajobraz ruchowy" stworzyliśmy bazę WITA, która jest w trakcie opracowana i zostanie udostępniona na stronie internetowej.

Pierwszym zewnętrznym działaniem Wrocławskiej Inicjatywy Tanecznej są "Niedzielne Rozruchy". Zaczynając od 30 lipca, co tydzień organizujemy otwartą, darmową lekcję/rozgrzewkę, którą poprowadzą tancerze/ruchowcy z Kolektywu. Pierwsze spotkanie prowadził Tomasz Pomersbach, były tancerz Polskiego Teatru Tańca, aktualnie tworzący autorskie projekty i współpracujący z Pink Mama Theatre. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą się poruszać, a przy okazji czegoś nauczyć albo spotkać innych, zainteresowanych rozwojem sceny tanecznej we Wrocławiu. "Niedzielne Rozruchy" odbywać się będą w każdą kolejną niedzielę wakacji (6.08, 13.08, 20.08, 27.08) w Przestrzeni Kreatywnej Placu Społecznego, o godz. 17.00.

(-)
Materiał organizatora
1 sierpnia 2017
Wątki
Lato 2017

Książka tygodnia

Aurora 2023. Sztuki finałowe/final list
Miejski Dom Kultury i Teatr Polski w Bydgoszczy
pod redakcją Davita Gabuni, Julii Holewińskiej, Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej

Trailer tygodnia