Ruszają Kaliskie Spotkania Teatralne

64. Kaliskie Spotkania Teatralne – Festiwal Sztuki Aktorskiej

Kaliskie Spotkania Teatralne – Festiwal Sztuki Aktorskiej już w maju! 62. edycja potrwa od 7 do 14 maja 2022. Festiwal poprzedziło wydarzenie specjalne – prolog KST – 23 kwietnia.

- Będzie to festiwal, który przyniesie sporo mądrej i dobrej refleksji. Będzie można o nim pomyśleć. Na pewno przyniesie satysfakcję ze sztuki aktorskiej oraz przeżyć katarktycznych. Te spektakle mówią o naszym charakterze jak np. „Awantura w Chioggi" czy „Niespodziewany powrót", albo dotykają w sposób niezwykły sztuki teatru jak „Sztuka intonacji". To świeże przedstawienie, na którym bardzo mi zależało, bo rzadko można usłyszeć taką opowieść o teatrze - mówił Bartosz Zaczykiewicz, dyrektor Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. - Sporo oglądu o nas tu i teraz, sporo krzepiących emocji i dających do myślenia. Funkcja oczyszczająca festiwalu będzie w tym roku wyjątkowo silna. Wydają mi się, że udało stworzyć się ważny program w tej rzeczywistości, mimo, że repertuar był już przygotowany przed wybuchem wojny na Ukrainie.

Konkursowy prolog Festiwalu odbył się w Krakowie dwa tygodnie przed pozostałą częścią KST. 23 kwietnie w Krakowie kaliscy fani teatru obejrzeli głośne „Dziady" Mickiewicza w Teatrze im. Juliusza Słowackiego.

Stacjonarną część KST otworzy „Awantura w Chioggi" z Teatru Wybrzeże w Gdańsku w sobotę 7 maja. W zrealizowanej z rozmachem komedii autorstwa Carlo Goldoniego zobaczymy m. in. Grzegorza Gzyla i Agatę Bykowską.

- Komedia dell'arte, pokazana w niezwykły sposób. Inscenizacja z mnóstwem atrakcji, z akrobacjami. Pojawi się na scenie basen, szereg frenetycznych ról i kawał aktorskiej roboty - mówił dyrektor kaliskiego Teatru.

Drugiego dnia na Scenie Kameralnej zagrają „młodzi, zdolni" w amerykańskiej komedii „Źli Żydzi" z Gdyńskiego Centrum Kultury: Barbara Liberek, Karolina Bacia, Jan Marczewski i Hubert Paszkiewicz.

- Przedstawienie grane jest w bardzo szybkim tempie i jest zrobione w sposób farsowy. Jest też bardzo mądre. Metafora, którą niesie jest bardzo głęboka. Czwórka młodych aktorów gra bardzo frenetycznie, nie dając chwili na wytchnienie publiczności - mówił Bartosz Zaczykiewicz.

Tego samego dnia, na Dużej Scenie, wraz z opolskim zespołem w spektaklu „Badania ściśle tajne" w reż. Norberta Rakowskiego wystąpi Katarzyna Herman - zdobywczyni pierwszej nagrody aktorskiej i nagrody publiczności ubiegłorocznej edycji KST.

- Przedstawienie bardzo mocno dotyka naszej współczesności, ma głęboki namysł nad nami jako gatunkiem ludzkim. Porusza kwestię klimatu, od czego dąży ludzkość, porusza kwestię współistnienia ludzi i sztucznej inteligencji. Przedstawienie nie jest krótkie i mocno wbija w fotel - opowiada Bartosz Zaczykiewicz.

W poniedziałek „Zaraza" na podstawie powieści „Dżuma", zrealizowana przez islandzką reżyserkę Unę Thorleifsdottir z zespołem Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach z Joanną Kasperek na czele. Wieczorem rewelacyjne „Tchnienie" z Teatru Narodowego w Warszawie wyreżyserowane przez Grzegorza Małeckiego (laureata nagrody aktorskiej 61. KST).

Kolejnego dnia zobaczymy m.in. Adama Ferencego i Łukasza Lewandowskiego w zaginającej czasoprzestrzeń „Sztuce intonacji" z Teatru Dramatycznego m. st. Warszawy – kunszt aktorów w tej wybitnej sztuce o teatrze ogląda się z nieprzerwaną fascynacją.

Półmetek festiwalu to kolejne dwa przedstawienia: „Dom lalki. Część 2" z Teatru Nowego w Zabrzu z główną rolą Magdaleny Waligórskiej-Lisieckiej oraz „Śnieg" w koprodukcji teatrów z Krakowa, Warszawy, Katowic i Gdańska, z udziałem m.in. znanych z Narodowego Starego Teatru w Krakowie aktorów: Iwony Budner, Juliusza Chrząstowskiego, Szymona Czackiego oraz z kolejnym laureatem 61. KST – Arturem Święsem.

W czwartek zobaczymy „Wujaszka Wanię" z Teatru Ludowego w Krakowie (Grand Prix Festiwalu „Boska Komedia") z Mają Pankiewicz oraz „Niespodziewany powrót" z Teatru IMKA w Warszawie w niespodziewanej gwiazdorskiej obsadzie. Tę dwuosobową sztukę na Dużej Scenie zagrają Daniel Olbrychski i Tomasz Karolak!

W piątek zespół Teatru Współczesnego w Warszawie przedstawi „Kto chce być Żydem?" Marka Modzelewskiego w reżyserii Wojciecha Malajkata (autorzy sukcesu zeszłorocznego „Wstydu", NajBogusławskiego spektaklu 61. KST). Wystąpią m.in. Iza Kuna, Krzysztof Dracz, Andrzej Zieliński oraz kaliszanka Barbara Wypych.

Ostatniego dnia na deskach kaliska realizacja „Kim jest pan Schmitt?" z Marcinem Trzęsowskim oraz „Cudzoziemka" na podstawie wybitnej powieści Marii Kuncewiczowej z Teatru Polskiego w Poznaniu, w której główną rolę tworzy Alona Szostak.

Czteroosobowe jury jak co roku przyzna nagrody dla najlepszych aktorek i aktorów w kilku kategoriach – Grand Prix, indywidualne nagrody aktorskie, nagrodę za wybitną rolę epizodyczną, nagrodę dla młodej aktorki i młodego aktora oraz wyróżnienia aktorskie. Werdykt poznamy wieczorem w sobotę 14 maja na gali zakończenia festiwalu.

- Z wyjątkiem tchnienia, większość spektakli to teatralne nowości, a wybór był bardzo trudny. Przy tworzeniu festiwalu nigdy nie miałem takiego problemu z wyborem - dodaje dyrektor kaliskiego Teatru.

Wydarzenia towarzyszące

Każdego dnia po spektaklach widzowie będą mieli okazję wziąć udział w spotkaniach z artystami, które poprowadzi Jacek Wakar – krytyk teatralny, dziennikarz, szef redakcji kultury w PAP. Po rozmowach z twórcami Teatr Bogusławskiego zaprosi do Klubu Festiwalowego, mieszczącego się w bufecie teatralnym, gdzie codziennie około godz. 22-23 będą miały miejsce koncerty na żywo pod szyldem "Nocna muzyka".

Festiwalowi towarzyszyć będą wydarzenia, organizowane przez zaprzyjaźnione instytucje kultury. Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu zaprosi na instalację artystyczną „Have a nice cry!"; Ośrodek Kultury Plastycznej Wieża Ciśnień organizuje natomiast wystawę fotografii Magdaleny Franczuk „Salamandra", zaś kino CKiS zaprezentuje spektakl dla dzieci „Motyl" w reżyserii Michała Grzybowskiego.

(-)
www.calisia.pl
7 maja 2022

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia