Ruszają próby do spektaklu

„Popiełuszko" - reż. Jan Nowara - Teatr Dramatyczny w Białymstoku

W Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku ruszają próby do spektaklu „Popiełuszko". Przedstawienie powstaje z okazji 33 rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Spektakl będzie miał charakter pasyjny. Scenariusz, autorstwa Konrada Szczebiota, Janiny Żukiewicz oraz Jana Nowary stanowi opowieść o człowieczeństwie bł. ks. Jerzego. Przedstawienie reżyseruje Jan Nowara, autorem scenografii jest Marek Mikulski, a za choreografię odpowiada Tomasz Dajewski.

- Zależy nam na tym, aby przybliżyć niezwykle ważną i wartościową postać ks. Jerzego kapelana warszawskiej „Solidarności", obrońcy praw człowieka w PRL, zamordowanego przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, a także błogosławionego Kościoła Katolickiego – mówi Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

Przedstawienie powstaje z inicjatywy Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność". Józef Mozolewski - Przewodniczący Zarządu przyznaje, że odwaga i poświęcenie bł. ks. Jerzego Popiełuszki są czymś niezwykłym. - Uznałem iż, powinniśmy ze zdwojoną siłą przybliżać postać bł. ks. Jerzego, szczególnie młodym pokoleniom, ponieważ nie bardzo znają najnowszą historię. Są książki, filmy, prowadzone są prelekcje o bł. ks. Jerzym, ale uznałem ze sztuki teatralnej do tej pory nie było. Stad też mój pomysł, aby w 33. rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Jerzego oraz w kolejną rocznicę śmierci jego rodziców wystawić właśnie w Białymstoku sztukę „Popiełuszko" mówi Józef Mozolewski. Spektakl „Popiełuszko" otrzymał wsparcie ze strony Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. - Zarząd Województwa Podlaskiego jednogłośnie podjął decyzję o wsparciu finansowym spektaklu „Popiełuszko". Niewątpliwie zespół Teatru Dramatycznego podjął się realizacji trudnego zadania, ale wierzymy, że uda mu się wiernie przedstawić postać bł. ks. Jerzego Popiełuszki, a zwłaszcza jego przesłanie o tym, by żyć w prawdzie i zło dobrem zwyciężać. Jestem przekonany, że spektakl będzie dla widzów źródłem głębokich przeżyć, bo przecież apel bł. księdza Jerzego by dawać świadectwo prawdzie i nie godzić się na kłamstwo, jest ciągle bardzo aktualny – mówi Maciej Żywno, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Przedstawienie dofinansował również Urząd Miejski w Białymstoku. - Choć błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko pochodził z Suchowoli, to w jego życiu nie brakuje wątków związanych z Białymstokiem. Nic dziwnego, że gdy padła propozycja, by miasto brało udział w realizacji sztuki o kapelanie "Solidarności" nie zastanawialiśmy nawet przez chwilę. Sztuka teatralna to jeden ze sposobów, by przypominać o życiu i męczeńskiej śmierci ks. Jerzego – mówi Rafał Rudnicki, Zastępca Prezydenta Miasta Białegostoku.

W spektaklu zagrają aktorzy Teatru Dramatycznego: Danuta Bach, Jolanta Borowska, Krystyna Kacprowicz-Sokołowska, Ewa Palińska, Jolanta Skorochodzka, Katarzyna Siergiej, Krzysztof Ławniczak, Sławomir Popławski, Marek Tyszkiewicz, Franciszek Utko oraz gościnnie: Jakub Lasota - aktor wybrany w castingu, ogłoszonym przez teatr. - Cieszę się z możliwości, jaką daje mi współpraca z Teatrem Dramatycznym w Białymstoku przy najnowszej realizacji. Otrzymałem kredyt zaufania i wcielę się w postać księdza Jerzego Popiełuszki. To wyzwanie, gdyż ksiądz Jerzy jest postacią z niedalekiej przeszłości. Wielu go pamięta. Nie czuję jednak obawy. Bowiem wartością będzie rozwikłanie, kim ten nietuzinkowy człowiek jest dla mnie samego. I na czym polega jego wielkość; tak prawdziwie. Po ludzku. Czuję ekscytację, gdyż pierwsze, co odczułem wyraźnie, gdy oglądałem dokumenty o Jerzym Popiełuszce było to, że wierzył on głęboko w odpowiedzialność. Rozumiem to. I bardzo szanuję. Odpowiedzialność więc jest i moim punktem wyjścia, by zrozumieć wybory oraz siłę księdza Jerzego Popiełuszki - mówi Jakub Lasota. Sponsorami spektaklu są: Jaz-Bud Sp z. o.o., Totalizator Sportowy, właściciel marki LOTTO, Mlekovita oraz Biaform.

Partnerami przedstawienia są także Wojewoda Podlaski oraz Instytut Pamięci Narodowej. Premiera „Popiełuszki" pod honorowym patronatem Jego Ekscelencji ks. Arcybiskupa dr Tadeusza Wojdy odbędzie się 21 października 2017 roku. Bilety dostępne są w Kasie Teatru oraz w sprzedaży internetowej, na stronie: dramatyczny.pl/kupbilet.

(-)
Materiał Teatru
18 września 2017
Portrety
Jan Nowara

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...