Ruszyła "Walizka"

29. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka

Przedstawienia lalkowe i uliczne teatrów m.in. z Polski, Holandii, Ukrainy, Izraela czy Hiszpanii - znalazły się w programie rozpoczętego w środę XXIX Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Walizka" w Łomży.

"Walizka" to jeden z ważniejszych polskich festiwali, prezentujących małe formy teatralne wystawiane na niewielkich scenach. Jego organizatorem jest Teatr Lalki i Aktora w Łomży. Festiwal potrwa do soboty.

Tytułowa "Walizka" jest symbolem małych form, które można łatwo zagrać w niemal każdych warunkach. Teatr "w walizce" ma nawiązywać do tzw. teatrów wędrujących, które swoje przedstawienia wystawiały nie na scenie, a np. na miejskich rynkach. Jest to też nawiązanie do tradycji teatru jarmarcznego.

Festiwal przez lata ewoluował, obecnie jest festiwalem teatru formy i spektakli małoobsadowych.

Jak powiedział PAP dyrektor teatru w Łomży i dyrektor artystyczny "Walizki" Jarosław Antoniuk, w ramach festiwalu zaprezentowane zostaną spektakle w dwóch nurtach. - To dwa nurty istotne dla teatru - z jednej strony - transformacja, przeobrażenie teatru formy i szukanie nowych przestrzeni teatralnych. Drugi nurt to przenikanie gatunków, dramaturgii i nowych technologii - dodał dyrektor.

Tematycznie tegoroczna "Walizka" - mówił Antoniuk - to "przegląd ludzkiej kondycji". Dodał, że teatry w swoich spektaklach sięgają do baśni i mitów, dotykają sytuacji trudnych w życiu człowieka, wyborów - czasami tragicznych.

Festiwal rozpoczął się w środę przed południem spektaklem "Wąż" Grodzieńskiego Teatru Lalek z Białorusi. To opowieść dla dzieci o wężu boa dusicielu, który jest nieszczęśliwy i wraz z przyjaciółmi wyrusza w podróż.

W tym roku na festiwalu będzie można obejrzeć 14 spektakli konkursowych wyłonionych ze stu zgłoszeń. Będą to teatry m.in. z Polski, Hiszpanii, Izraela, Portugalii czy Ukrainy. Przez cztery festiwalowe dni będzie można zobaczyć przedstawienia dla dzieci i dorosłych. Będą prezentowane na kilku scenach w Łomży, ale też w przestrzeni miasta.

Z polskich teatrów będzie można zobaczyć m.in. Teatr Malabar Hotel i Tetrem Studio z Warszawy, które zaprezentują spetakl "Ćwiczenia stylistyczne" w reżyserii Marii Żynel. Przedstawienie to jedna historia opowiedziana na kilkadziesiąt różnych sposobów.

Bardzo nowatorskie podejście do historii Leara - jak powiedział Antoniuk - pokaże Malenki Teatr z Izraela.

Teatr formy pokaże m.in. holenderski T' Magisch Theatertje w spektaklu "Exuvia". To - podkreślają organizatorzy - spektakl "o podróży do granic wyobraźni", który łączy teatr plastyczny z ruchem aktorów i grą lalkami.

Integralną częścią "Walizki" jest plenerowy, interdyscyplinarny nurt "Moje miasto", w ramach którego codziennie można będzie obejrzeć spektakle pozakonkursowe. W tym roku na Starym Rynku w Łomży będzie można zobaczyć m.in. "Wodewil Warszawski" Teatru Pijani Sypialnia o podróżnych z prowincji, którzy wysiadają z pociągu w Warszawie...

Innym przedstawieniem pokazanym w przestrzeni miasta będzie "Cyrk bez przemocy" Teatru Klinika Lalek. Jak piszą organizatorzy, to największy cyrk marionetek na świecie.

Ważnym elementem programu - dodał Antoniuk - jest twórczość i osobowość Adama Kiliana - wybitnego polskiego scenografa. Zaprezentowany będzie album monograficzny oraz otwarta zostanie wystawa lalek i plakatów artysty.

W sobotę, ostatniego dnia festiwalu, zostaną ogłoszone wyniki konkursu. Festiwal dofinansowano m.in. ze środków resortu kultury, budżetu województwa podlaskiego oraz miasta Łomża.

(-)
Kurier PAP
10 czerwca 2016

Książka tygodnia

Kantor Nie/Obecność
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Katarzyna Fazan

Trailer tygodnia