Ruszyło Letnie Forum Tańca

Muszla Koncertowa w Ogrodzie Saskim - Lublin

Po wtorkowej decyzji w sprawie przyznania tytułu ESK 2016 hasło tegorocznego Letniego Forum Tańca Współczesnego - "Ku Europejskiej Stolicy Kultury" - straciło aktualność. Nie zmienił się jednak prawdziwie europejski wymiar imprezy

W trakcie trzydniowych prezentacji w Muszli Koncertowej w Ogrodzie Saskim wystąpią renomowane teatry tańca z Rotterdamu oraz Pragi, a więc miast, które w przeszłości nosiły to godne miano. A program uzupełni gospodarz, czyli Lubelski Teatr Tańca, który pokaże spektakl "NN. Wacławowi Niżyńskiemu".

Forum rozpocznie się w czwartek, występem Dance Works Rotterdam/Andre Gingras ze spektaklem "The Autopsy Project". Realizacja Gingrasa intresująco splata ze sobą dwa wątki. Jednym z nich jest historia Projektu Manhattan, w ramach, którego grupa naukowców, wśród których znajdowały się tak genialne umysły jak Robert Oppenheimer, Enrico Fermi i Niels Bohr, prowadziła prace nad budową pierwszej bomby atomowej. Naukowo dokonali wyjątkowego przełomu, ale jednocześnie zdali sobie sprawę, że są odpowiedzialni za najbardziej destrukcyjne urządzenie w historii ludzkości. Drugi wątek przywołuje badania anatomiczne Leonarda da Vinci, które w swoim czasie były bardzo krytykowane, ale teraz postrzegane są jako największe odkrycia w naukach medycznych. Z jednej strony "sekcja" atomu, z drugiej - sekcja ludzkiego ciała. I ważne pytania o konsekwencje badań naukowych, które nie mogą być przewidziane ani przez samych naukowców, ani przez ich przeciwników. Zapowiada się bardzo ciekawy początek Forum.

Andrzej Z. Kowalczyk
Kurier Lubelski
24 czerwca 2011

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Miłość do trzech pomar...
Zbigniew Głowacki