Ruszyły próby do "Guguł"

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku nie zwalnia tempa

Pod koniec września odbyła się gala z okazji jubileuszu 70-ledcia Teatru, połączona z premierą spektaklu "Dziady III" w reżyserii Natalii Korczakowskiej. W tym tygodniu ruszyły próby do kolejnej produkcji: "Guguł" Wioletty Grzegorzewskiej.

Przedstawienie powstaje w ramach projektu " Przypisy teatralne: Oskar Kolberg 2014, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kolberg 2014 - Promesa", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Na scenie wystąpi czwórka aktorów Teatru Dramatycznego: Jolanta Borowska, Katarzyna Siergiej, Sławomir Popławski oraz Mateusz Witczuk. Towarzyszyć im będzie zespół "Transkapela" w składzie: Robert Wasilewski, Ewa Wasilewska, Iga Wasilewska oraz Franciszek Pospieszalski.

Reżyserii "Guguł" podjęła się Agnieszka Korytowska-Mazur - dyrektor Teatru Dramatycznego Przedstawienie będzie próbą odpowiedzi na pytanie dlaczego Polska nie jest społeczeństwem nowoczesnym i co nam w tym przeszkadza. Akcja spektaklu toczy się na wsi lat 80-tych. Hektary to wieś jak każda inna w Polsce, żyjąca procesjami, festynami, odpustami oraz planowaną wizytą papieża. "Guguły"

to historia dojrzewania w Polsce tych, którzy nigdy Hektarów nie opuszczą, ale i tych, którzy wyjadą zaludniać tzw. Polskę Centralną. Tych ostatnich charakteryzuje pewien rodzaj amnezji: im wyżej udaje mi się dojść, tym słabiej pamiętają skąd przyszli.

Premiera przedstawienia odbędzie się 25 października 2014 roku o godz. 18.00 na dużej scenie Teatru. 25 oraz 26 października spektakl będzie można obejrzeć bezpłatnie. Wejściówki można odebrać w Kasie Teatru.

25 października, po premierze "Guguł" zaplanowany jest także koncert zespołu Transkapela.

(-)
Materiał Teatru
9 października 2014

Książka tygodnia

Tamara Łempicka. Sztuka i skandal
Wydawnictwo Marginesy
Laura Claridge

Trailer tygodnia