Ruszyły próby do spektaklu

"Legendy warszawskie" - reż. Joanna Drozda - Teatr Syrena w Warszawie

Pierwszą premierą Syreny w 2021 roku będzie program teatralny "Legendy warszawskie". W ten sposób powracamy do formuły, z której scena przy ul. Litewskiej 3 była znana przez wiele dekad.

Doborowa trupa aktorska zabierze widzów w świat warszawskich legend - tych pogańskich i dzikich, tych już należycie chrześcijańskich oraz całkiem współczesnych. Znajomość podań zdecydowanie nie jest wymagana, bo w programie przeznaczonym dla dorosłej widowni znalazły się autorskie wersje legend, premierowe piosenki, monologi, inscenizacje oraz skecze napisane ku rozweselaniu. W świecie tego spektaklu mapa Warszawy wygląda zupełnie inaczej; jedyną epidemią, która grozi miastu, jest legendarny Mór; Syrena tłumaczy, jak ciężko chodzić na szpilkach, kiedy ma się tylko jeden ogon, a Wars spotyka nie tylko Sawę, ale również spacerującego po ulicy Chmielnej Czarnego Romana.

Reżyserką i współtwórczynią scenariusza "Legend warszawskich" jest Joanna Drozda, znana widowni teatru z podziemnej rewii "Nogi Syreny" oraz cyklu improwizowanych z widzami spektakli kryminalnych "Morderca jest wśród nas". W obsadzie znaleźli się aktorzy i aktorki z zespołu Syreny, znani z musicalowych ról.

Spektakl powstaje w ramach projektu Społeczna Scena Debiutów realizowanego przez Teatr WARSawy, który jest jego producentem. Tym razem debiutantami są kompozytor Michał Aftyka oraz scenografka Anna Macugowska, a Joanna Drozda debiutuje w roli twórczyni kostiumów.

Premiera spektaklu odbędzie się 30 stycznia, na początku na platformie VOD Syreny (www.vod.teatrsyrena.pl), a bilety online będą kosztować 15 zł. Kiedy teatry wznowią tradycyjną działalność, "Legendy warszawskie" będą grane na głównej scenie.

Agata Sobierajska
Materiał Teatru
14 stycznia 2021
Portrety
Joanna Drozda

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...