Ruszyły warsztaty

"Uważność w pracy aktora" - Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

W sobotę 11 lipca wystartowały skierowane do praktyków teatru warsztaty Mariusza Orskiego "Uważność w pracy aktora". Pokaz pracy warsztatowej odbędzie się w sobotę 18 lipca o godz. 19 w Instytucie Teatralnym.

Dla reżysera Mariusza Orskiego uważność w pracy aktora to przede wszystkim umiejętność pełnej obecności w każdym momencie, zdolność bycia w pełni i naprawdę tu i teraz. Warsztatowe spotkania, inspirowane m.in. techniką Michaiła Czechowa oraz metodą MBSR (Mind-Body Stress Reduction), poświęcone będą temu, jak ważna jest uważność, jak można ją w sobie pielęgnować i rozwijać oraz jak zastosować ją w pracy nad rolą i tworzeniem postaci.

Warsztaty Orskiego odbywają się w ramach bezpłatnych LETNICH WARSZTATÓW TEATRALNYCH dla praktyków teatru, których efekty poznać będzie można podczas otwartych dla publiczności prób i pokazów. 10 lipca próbą otwartą zakończyły się warsztaty Ludmiły Ryby "Lament rzeczy martwych".

Mariusz Orski - reżyser, absolwent warszawskiej Akademii Teatralnej (ukończył wydziały Wiedzy o Teatrze w 1980 i Reżyserii w 1985). Uczestnik staży i projektów Jerzego Grotowskiego, stypendysta Fundacji Fulbrighta w San Francisco i w Nowym Jorku (1988) oraz Ministerstwa Kultury i rządu Francji (1983 i 1989). Od czasu debiutu reżyserskiego ("Tryptyk", Teatr Studio w Warszawie, 1984) pracuje w teatrach w Polsce (Warszawa, Poznań, Kraków, Łódź, Lublin, Bydgoszcz) oraz za granicą - w Europie, Azji (Buriacja, Indie, Izrael) i USA - gdzie wystawia spektakle, prowadzi warsztaty teatralne, staże reżyserskie i kursy aktorskie oraz wykłada (w latach 1989-99 był etatowym wykładowcą PWSFTviT w Łodzi). W roku 2001 jako stypendysta Ministra Kultury pracował nad projektem wystawienia całych "Dziadów" Adama Mickiewicza na Białorusi (w Witebsku), gdzie nigdy dotąd nie były wystawione.

Na pokaz pracy warsztatowej WSTĘP WOLNY.

(-)
Materiał organizatora
14 lipca 2015
Portrety
Mariusz Orski

Książka tygodnia

Historia męskości
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia