Ryszard Barycz nie zyje

aktor teatralny, filmowy i telewizyjny

W Warszawie zmarł Ryszard Barycz, aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Miał 86 lat

Występował w wielu polskich teatrach: Wybrzeże w Gdyni, Teatrze im. Jaracza w Łodzi oraz warszawskich - Nowej Warszawy, Młodej Warszawy, Powszechnym, Dramatycznym i od 1970 roku w Teatrze Współczesnym. Jego ostatnia rola w tym teatrze to Woźny w banku w "Procesie" Franza Kafki w reżyserii Macieja Englerta.

Ryszard Barycz miał w dorobku kilkadziesiąt ról filmowych, występował między innymi w obrazach: "Młodość Chopina", "Zemsta", "Szatan z siódmej klasy", "Moja wojna, moja miłość". Po raz ostatni zagrał rolę mecenasa w filmie "Joanna", który nie miał jeszcze premiery.

Stworzył kreacje aktorskie także w filmach "Statyści", "Złoto dezerterów", "Kariera Nikosia Dyzmy", "Samo życie", "Oficer". W powieści radiowej "Matysiakowie", z którą był zwiazany od 1983 roku, grał rolę Antka Borkiewicza.

Urodził się 17 marca 1924 we Lwowie. W teatrze zadebiutował 20 listopada 1946 roku. Dwa lata później zstał absolwentem Studia Aktorskiego Iwa Galla w Gdańsku i zdał eksternistyczny egzamin aktorski. Już po wojnie, w 1954 roku ukończył Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej w Łodzi.

(-)
polska.pl
29 lipca 2010

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...