Ryszard Peryt patronem Szóstki

Szkoła Podstawowa nr 6 z okazji swoich 60. urodzin zyskała nowego patrona - Ryszarda Peryta

Szkoła Podstawowa nr 6 obchodzi jubileusz 60-lecia, z tej okazji uroczyście nadano jej imię Ryszarda Peryta oraz wręczono sztandar. Była okazja do obejrzenia spektaklu Polskiej Opery Królewskiej, która na stałe ma zagościć w mieście.


- Za co kochamy naszą szkołę? Za atmosferę i taką specyficzną więź z nauczycielami - mówi Julia Kujawska z kl. VIIIa. - I jeszcze za fajne miejsca, takie jak boisko czy patio - dodaje Zuzia Kopowska z klasy IVe.

Uczennice są dumne, że szkoła z okazji swoich 60. urodzin zyskała nowego patrona - honorowego obywatela Zielonej Góry - Ryszarda Peryta oraz otrzymała sztandar. To one wraz z innymi uczniami złożyły ślubowanie. Obiecały, że będą godnie reprezentować swoją szkołę. Zawsze i wszędzie.

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się we wtorek w Filharmonii Zielonogórskiej, gdzie odbył się koncert "Alexander i Apelles" w wykonaniu Artystów Polskiej Opery Królewskiej.

Przewodnicząca sejmiku lubuskiego i dyrektor departamentu edukacji i spraw społecznych Wioleta Haręźlak przypomniała, że to właśnie dzięki Ryszardowi Perytowi zielonogórzanie mieli okazję zobaczyć spektakl "Dziady - Widma", a potem w amfiteatrze artyści Polskiej Opery Królewskiej pokazali "Pieśń o Bogu ukrytym".

- To było pożegnanie Ryszarda Peryta z Zieloną Górą - powiedziała W. Haręźlak. - Ale chcę państwa poinformować, że wolą pana prezydenta jest to, by Polska Opera Królewska na stałe zagościła już w Zielonej Górze. Odbyły się w tej sprawie rozmowy z kierownictwem operowego teatru, który swoją siedzibę ma w Łazienkach Królewskich w Warszawie, a którego pierwszym dyrektorem artystycznym był Ryszard Peryt.

Mieszkał przy ul. Drzewnej

Honorowego obywatela miasta wspominano wiele razy. Dyrektor SP-6 Bogumiła Moskaluk cieszyła się, że sławny polski reżyser, aktor, profesor sztuk teatralnych będzie dla młodych symbolem najlepszych wartości, o które warto w życiu walczyć. I warto mieć swoje miejsce... O czym przypomina napis na nowym sztandarze szkoły. Ufundował go magistrat, Rada Szkoły, prywatny sponsor. Młodzież natomiast złożyła ślubowanie...

Podczas uroczystości na scenie pojawił się Kronikarz, którzy przypomniał, że pierwszy dzwonek w szóstce zabrzmiał 1 września 1959 roku. Gdzie? Przy ul. Licealnej 9. Przy drugiej ławce zasiadł uczeń, odgrywający postać Ryszarda Peryta. Oznajmił on: - Miałem wtedy 12 lat, mieszkałem przy ul. Drzewnej... W 1960 roku kierownikiem szkoły był Ryszard Stankiewicz. A nastoletni Rysiek chodził wtedy do liceum i szkoły muzycznej (grał na skrzypcach)... Trafił też do legendarnego szczepu Makusynów. - To druh Zbigniew Czarnuch rozbudził we mnie teatralne zainteresowania - przypominał odtwórca roli Ryszarda Peryta. - Zostałem po raz pierwszy dyrektorem. Cyrku Cudaków.

Harcerstwo nadal wciąga wielu młodych ludzi. Uczniów w szarych szeregach nie brakuje także w Szóstce. Wczoraj pod kierunkiem Pawła Sulatyckiego, taty uczennicy, która także jest harcerką, mieliśmy okazję posłuchać w wykonaniu dzieci znanych piosenek o szarej lilijce.

Wracał tutaj jak na skrzydłach

Obecna na uroczystościach siostra patrona Szóstki - Iwona Peryt-Gierasimczuk podkreślała, że jej brat był dla niej bardzo bliski. - Mieć w bracie kogoś tak szczególnie bliskiego, z kim można zawsze o wszystkim porozmawiać, to cudowne uczucie - mówiła. - Mój brat poza wieloma talentami, które posiadał, często sięgał po malarstwo, Pismo Święte, apokryf. Przypominał sobie grę na skrzypcach. Był w tym wszystkim wielowymiarowy.

Siostra patrona Szóstki podziękowała też prezydentowi Januszowi Kubickiemu i Wiolecie Haręźlak. - Te dwie osoby sprawiły, że Rysiek wracał do Zielonej Góry jak na skrzydłach - zauważyła. - Dziękuję za estymę, zaufanie, serdeczność, zwłaszcza w czasie, kiedy był bardzo chory. Za zauroczenie - takie wrażenie odnosił brat - tym, co robi. To wszystko bardzo go uskrzydlało.

Ryszard Peryt rodzinne miasto opuścił, kiedy wyjechał na studia. Najpierw zgłębiał tajniki chemii na Uniwersytecie Warszawskim, a następnie ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie na Wydziale Aktorskim, a dziewięć lat później także Wydziale Reżyserskim.

Był twórcą inscenizacji oper barokowych, klasycznych i XIX-wiecznych i polskich prawykonań oper XX-wiecznych. Jako jedyny na świecie zrealizował wszystkie dzieła sceniczne W. A. Mozarta; inscenizował również utwory oratoryjne. Był m.in. dyrektorem artystycznym Sceny Operowej Teatru Narodowego w Warszawie oraz wspomnianej Polskiej Opery Królewskiej.

Podczas wczorajszej uroczystości jubileuszowej zorganizowano w urzędzie marszałkowskim wystawę uczniowskich prac, przedstawiających nowego patrona szkoły (Ryszard Peryt zastąpił Władysława Broniewskiego). Siedzibą Szóstki jest obiekt przy ul. Św. Kingi (było w nim Gimnazjum nr 3). W podstawówce tej uczy się obecnie ok. 350 uczniów, a zatrudnionych jest 60 pracowników.

Leszek Kalinowski
Gazeta Lubuska
16 stycznia 2020
Portrety
Ryszard Peryt

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...