Rzeczywistość przedstawiono

Kolejna edycja Festiwalu już za nami. Czym jest i czy warto go kontynuować? Jak najbardziej tak!

Jest to impreza, którą współtworzą ludzie pełni pasji i miłości do teatru w każdej formie. Tegoroczny festiwal podzielony został na dwie sceny: kameralną i dużą. Każda z nich posiadająca swój klimat i ducha zabrzańskiego.

Jest to niesamowita okazja do zintensyfikowania swojego doświadczenia teatralnego, a także do zapoznania się z fantastycznymi twórcami z całej polski takimi jak teatry m.in.: z Wałbrzycha, Legnicy, Instytut Grotowskiego z Wrocławia,Teatry Barakah, Teatr Ludowy i J. Słowackiego z Krakowa, Teatr Żydowski z Warszawy, Teatr Polski z Bielska – Białej, Teatr Cieszyński oraz spektakle Akademii Teatralnej z Wrocławia, oraz Białegostoku.

Spektakle, które zostały zaprezentowane, były niezwykłe i przejmujące na swój sposób. Każdy z nich balansował na granicy i czy to była granica tolerancji publiczności, czy poruszanie się pomiędzy komedią, a tragedią, udało się im stworzyć coś, co nie mogło być zapomniane na długo po zakończeniu festiwalu. Tematy takie jak „tolerancja", „choroba", „trauma" to jedne z wielu propozycji, które realnie dotyczą Polaków. Bezkompromisowość, zdrowa bezczelność i buta, z jaką stworzone zostały spektakle, znalazły odzew w pozytywnym odbiorze publiczności.

Największe uznanie zyskała sztuka „Debil" według tekstu Maliny Prześlugi, w reżyserii Piotra Ratajczaka z Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie. Jest to historia czterdziestoletniego Kuby – mężczyzny z niepełnosprawnością intelektualną, ukazuje jego oczami świat, który nie rozumie (i może nie chce zrozumieć?) jego odmiennej wrażliwości.

Jest to festiwal niezwykle potrzebny w czasach znieczulicy i cynizmu. Jak pisze Jury Festiwalu:

- W teatrze nie wolno milczeć o rzeczywistości.
- Każdy język opowiadania o niej jest właściwy i zależy wyłącznie od wyboru artystów.
- Dla teatru nie ma tematów tabu. Temat to jednak nie wszystko, ważna jest także umiejętność opowiadania".

Nie pozostaje nic więcej, jak tylko odliczać do kolejnej edycji i liczyć na jeszcze lepsze doznania artystyczne.

Dorota Dziuba
Dziennik Teatralny Katowice
29 listopada 2021

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia