„Rzeźnia", „Maria Stuart" i „Książę Niezłomny"

61. Rzeszowskie Spotkania Teatralne – 2. Festiwal Arcydzieł

W Rzeszowie w Teatrze Siemaszkowej rozpoczyna się druga odsłona Festiwalu Arcydzieł (10-19.11), jako kontynuacja Rzeszowskich Spotkań Teatralnych z 61 edycją. O formule konkursu w nurcie głównym. Z czytaniami performatywnymi, koncertem i spektaklem poświęconymi Agnieszce Osieckiej i Ewie Demarczyk.

Największą gwiazdą, będzie Juliusz Słowacki, który pojawi się w trzech literackich wcieleniach: „Księciu Niezłomnym", w reżyserii Małgorzaty Warsickiej, z Narodowego Starego Teatru w Krakowie, „Śnie srebrnym Salomei", w reżyserii Piotra Cieplaka, z Teatru Modrzejewskiej w Legnicy i „Marii Stuart", w reżyserii Martyny Łyko - Szalińskiej, z Teatru Siemaszkowej w Rzeszowie.

Jego obecności na festiwalu dopełni klasyk groteskowej współczesności - Sławomir Mrożek: „Rzeźnią", w reżyserii Andrzeja St. Dziuka, z Teatru Witkacego w Zakopanem.

Naprzeciwko nim, staną w szranki: William Szekspir, z „Miarka za miarkę", w reżyserii Dana Jemmetta, z Teatru Żeromskiego w Kielcach, Aldous Huxley, z „Nowym wspaniałym światem", w reżyserii Piotra Ratajczaka i Arthur Miller, ze „Śmiercią komiwojażera", w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej, z Teatru Ludowego w Krakowie.

Program całego festiwalu opracował Jan Nowara, dyrektor Teatru Siemaszkowej oraz dyrektor artystyczny i kurator 61. Rzeszowskich Spotkań Teatralnych - 2. Festiwalu Arcydzieł.

- W podróżach selekcjonerskich przejechałem 13 tysięcy kilometrów. Ale opłaciło się, bo nie wyobrażam sobie jesieni w Teatrze Siemaszkowej bez tego festiwalu, który jest jednym z najstarszych w Polsce świąt teatralnych - podkreśla.

Andrzej Piątek
Dziennik Teatralny Rzeszów
9 listopada 2023
Portrety
Jan Nowara

Książka tygodnia

Utalentowani jak Nardelli
Sekcja Krytyków Teatralnych ZASP
red.: Anita Nowak, Krystyna Piaseczna, Piotr Rudzki

Trailer tygodnia