Sami swoi

"Sceny myśliwskie z Dolnej Bawarii" - reż. Grażyna Kania - Teatr Polski w Poznaniu

Jest taka scena w "Kabarecie" Boba Fosse'a: ogród piwiarni, letnie popołudnie w Bawarii lat 30. Złotowłosy młodzieniec intonuje pieśń i po chwili wszyscy zwyczajni ludzie śpiewają złowrogie "Jutro należy do nas". Podobnie zwyczajną wieś z lat 60. opisał Martin Sperr, a polską prapremierę jego "Scen myśliwskich" wystawił Teatr Polski w Poznaniu.

Dzięki świetnej muzyce Dominika Strycharskiego i efektownej scenografii Sabine Mader opowieść o prześladowaniu homoseksualisty Abrama staje się wnikliwym studium zła rodzącego się z lęku przed odmiennością. Wraz z zamkniętymi w blaszanym kontenerze bohaterami uczestniczymy w brutalnej wiwisekcji "tradycyjnej wspólnoty". Umowna przestrzeń, kilka rekwizytów, skrawki sytuacji.

Niestety, nie wszyscy aktorzy odnajdują się w tej konwencji. Część próbuje emocje postaci wykrzyczeć, choć - jak pokazuje finał - nie krzyk brzmi najmocniej. Największym odkryciem spektaklu, prócz przygnębiająco aktualnego tekstu, są Konrad Cichoń w roli nadwrażliwego Rovo i Kornelia Trawkowska jako Paule. Szczerzy, naturalni i konsekwentnie osobni wobec mieszkańców miasteczka i chłodnej mechaniki spektaklu.

Michał Centkowski
Newsweek Polska
13 września 2016

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia