Samosąd na poznańskim Chwaliszewie

"Pieśni Czarownic" - reż. Michał Buszewicz - Teatr Polski w Poznaniu

18 maja w Malarni Teatru Polskiego w Poznaniu odbędzie się premiera "Pieśni Czarownic" Maliny Prześlugi w reżyserii Michała Buszewicza, Ewy Łowżył i Zbigniewa Łowżyła. Spektakl otworzy X Spotkania Teatralne "Bliscy Nieznajomi" / Historie osobiste.

W ramach zeszłorocznej edycji Spotkań Teatralnych "Bliscy Nieznajomi" / WSPÓLNOTA, został zrealizowany koncert dedykowany wydarzeniom z 1511 roku, kiedy na poznańskim Chwaliszewie, w wyniku ludowych oskarżeń, dokonano samosądu - spalenia pierwszej w Polsce kobiety.

Twórcy przedsięwzięcia (akcję społeczną dotyczącą przywrócenia pamięci tej historii zainicjowała artystka i aktywistka Ewa Łowżył, libretto stworzyła Malina Prześluga, autorem koncepcji muzycznej był Zbigniew Łowżył) pisali: "Projektu nie traktujemy jako okazji, by bić się w pierś za dawne zaślepienie i okrucieństwo sprzed pięciuset lat. To próba skonfrontowania ze sobą historii i ludowych zabobonów z teraźniejszością, w której okrucieństwo może objawiać się w subtelniejszym wydaniu, ale wciąż jest obecne. To także moment zatrzymania i przyjrzenia się sobie nawzajem - naszej kulturze, odmienności, naszym codziennym dziwactwom i obsesjom".

Koncert spotkał się ze znakomitym przyjęciem, a tworzący go kolektyw już po festiwalu regularnie udzielał się w protestach i Strajkach Kobiet, zajmując stanowisko w obronie ich praw. Dziesiątą (jubileuszową) edycję Spotkań Teatralnych Bliscy Nieznajomi / HISTORIE OSOBISTE otworzy premiera pełnowymiarowego przedstawienia muzycznego, które będzie bazowało na materiale zeszłorocznego koncertu, a które wejdzie do repertuaru Teatru Polskiego w Poznaniu.

Za reżyserię będzie odpowiadał zespół twórców, w skład którego wejdą Ewa i Zbigniew Łowżyłowie, a także Michał Buszewicz. W przedstawieniu wezmą aktorki Teatru Polskiego w Poznaniu, chór pod batutą Joanny Sykulskiej i muzycy - Patryk Lichota i Mieszko Łowżył.

(-)
Materiał organizatora
12 maja 2017

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia