Scena Groteski dla tancerzy

Międzynarodowy Dzień Tańca - Teatr Lalki Maski i Aktora Groteska w Krakowie

Od 27 lat na świecie 29 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tańca. Po raz pierwszy taneczne święto będzie czcił Teatr Lalki Maski i Aktora Groteska w Krakowie.

Jak zapowiedział dyrektor Groteski Adolf Weltschek, teatr ten ma zamiar przełamywać bariery pomiędzy gatunkami sztuki; pokazać, że sztuka jest jedna, niezależnie od tworzywa w jakim powstaje. Poza tym Teatr Lalki, Maski i Aktora czuje duże pokrewieństwo z tancerzami, którzy podobnie jak aktorzy Groteski operują środkami pozawerbalnymi.

29 kwietnia w Grotesce wystąpią cztery zespoły taneczne. Zobaczymy istniejącą zaledwie od roku Krakowską Kompanię Tańca (zaprezentuje spektakl "Pinacolada"); znany od 13 lat Krakowski Teatr Tańca i jego dwa widowiska "Cicindela" i "ci-Sza"; jedyny w Polsce profesjonalny zespół tańców dawnych Balet Dworski "Cracovia Danza", który pokaże przedstawienie "Roztańczona Europa", oraz prowadzony przez Katarzynę Skawińską Teatr Tańca DF prezentujący się w spektaklu "Pod złamanym skrzydłem".

Dzień Tańca przypada w rocznicę urodzin słynnego choreografa i reformatora baletu Jeana-Georgesa Noverre\'a. Z tej okazji co roku inny przedstawiciel sztuki tańca przygotowuje przesłanie dla świata. Dotychczas autorami orędzia byli m.in.: Maja Plisiecka, Maurice Bejart i Kazuo Ohno. W tym roku orędzie napisze Akram Khan, brytyjski tancerz i choreograf młodego pokolenia.
(mw)

AMS
Dziennik Kraków
24 kwietnia 2009

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia