Scena Kotłownia poznaje nowe gatunki teatru

Scena Kotłownia w plenerze

Grupa teatralna Scena Kotłownia z Ostrowi Mazowieckiej wyjechała do Warszawy na festiwal „Sztuka Ulicy", czyli XXI Międzynarodowy Festiwal teatrów plenerowych w dniach.

Festiwalowe wydarzenia odbywały się w ponad 20 najbardziej popularnych i najpiękniejszych miejscach Warszawy: na Rynku Nowego i Starego Miasta, w Parku Agrykola, na Polu Mokotowskim, Placu Zamkowym, w Lapidarium, na ulicach Starego Miasta, miejskich skwerach i placach.

To alternatywa wobec tradycyjnej twórczości zarówno na polu teatru, tańca, muzyki, cyrku, jak i filmu. Instalacje, happeningi, performance "grają" elementami architektury i infrastruktury miejskiej, wykorzystując tunele, przystanki tramwajowe i autobusowe, stacje metra i pasaże handlowe. W ten sposób instalacje, sceny, seanse filmowe i muzyka stają się stałym elementem krajobrazu i jednocześnie zapraszają przechodniów do zaangażowania się w czynne uczestnictwo odbioru różnego rodzaju sztuk .   

Scena Kotłownia myśli o rozwoju i stworzeniu wydarzenia plenerowego na terenie Ostrowi Mazowieckiej. Pierwsze próby już były. Trzy lata temu, w lato, na stawie miejskim odbyła się premiera „Bitwy morskiej", a we wrześniu ubiegłego roku mogliśmy zobaczyć „Poobiednie igraszki" na placu zabaw koło „Bartka". Jednak były to spektakle, które w swoim charakterze nie mają dużo wspólnego ze spektaklami „Sztuki Ulicy" ze względu na ich dramatyczny gatunek.

Wyjazd Sceny Kotłownia do Warszawy na festiwal, ma być inspiracją do stworzenia nowego nurtu teatralnego obecnie działającej grupy. Po obejrzeniu kilkunastu spektakli i instalacji między innymi z Austrii, Czech, czy Rosji, reżyser, Rafał Swaczyna, stwierdza, że przyszedł czas zmiany w Ostrowi. Jest dobry skład, który wypracował odpowiedni poziom, jest pomysł i są możliwości. Wystarczy tylko przychylność naszych lokalnych władz dla nowej inicjatywy i uda się stworzyć międzynarodową kulturalną wizytówkę naszego miasta. Spektakle plenerowe są realizowane dla każdego widza na całym świecie. Premiera spektaklu została zaplanowana na koniec września i będzie włączona w obchody dziesięciolecia istnienia Teatru Scena Kotłownia.

(-)
Materiał Teatru
19 lipca 2013

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia