Scena na miejskim placu

6. Spotkania Teatrów Ulicznych w Świdniku

W najbliższy weekend (20-21.08) warto wybrać się do Świdnika. Już po raz szósty Plac Konstytucji 3 Maja zamieni się w teatralną scenę

Podczas VI Spotkań Teatrów Ulicznych wystąpią zarówno teatry dla dzieci, jak i widzów dorosłych.

Do Świdnika powróci m. in. Teatr „Pinezka” gorąco oklaskiwany przez świdnicką publiczność w 2008 roku. Na festiwalu zadebiutują natomiast: Teatr „Cztery żywioły”, „Pod orzełkiem” oraz kultowy „Teatr „Ósmego dnia”.

W sobotę o godz. 18.30 jako pierwszy wystąpi Teatr „Pod Orzełkiem” z Białegostoku ze spektaklem „Czarne – białe”.

To poetycka sztuka dla dzieci utrzymana w stylu „Kabaretu Starszych Panów”. Poeta Pan Czarny i Malarka Pani Biała tworzą książkę o czarno-białym miasteczku. Atrakcją spektaklu są płaskie lalki przypominające figury wycięte z kart książki.

O godz. 21 zobaczymy spektakl „Wzlecieć ulecieć” Teatru „Cztery żywioły” z Chojnic. Odwieczna tęsknota człowieka do uniesienia się w przestworza, do szybowania z ptakami oraz symboliczne wzloty do krainy duchowego piękna: poezji, marzeń i fantazji to tematyka przedstawienia.

W niedzielę o godz. 18.30 Teatr „Pinezka” z Gdańska przedstawi spektakl „Stary clown i morze”. To propozycja dla młodszej widowni. Stary Clown wybiera się nad morze na ryby i tak zaczyna się jego morska przygoda. Z kolei o godz. 21 zobaczymy sztukę „Arka” Teatru „Ósmego dnia” z Poznania.

Spektakl wciąż przypomina nam, że żyjemy w epoce uciekinierów, tułaczy i koczowników, którzy przemierzają kontynenty.

Organizatorem VI Spotkań Teatrów Ulicznych jest Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku.

Magdalena Mizeracka
Dziennik Wschodni
18 sierpnia 2011

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia