Scenografie, kostiumy i spektakle

2. Festiwal Scenografii i Kostiumów - „Scena w budowie"

"Gorset" Leszka Mądzika, "Malowany Rak" Mai Kleczew-skiej, "Chłopi" Krzysztofa Garbaczewskiego - to spektakle, które pojawią się na scenie Centrum Spotkania Kultur w ramach 2. edycji Festiwalu Scenografii i Kostiumów. Właśnie ruszyła sprzedaż biletów.

"Scena w Budowie" to nasz flagowy festiwal bazujący na architekturze budynku - mówi Piotr Franaszek, dyrektor Centrum Spotkania Kultur. - Nazwa nie jest przypadkowa. Nawiązuje do zwyczajowej nazwy "Teatr w Budowie", która przylgnęła do naszej instytucji podczas trwającej 40 lat budowy.

Ubiegłoroczna formuła wydarzenia doczekała się radykalnych zmian - w tym roku festiwal będzie trwał od końca stycznia do kwietnia. Oprócz spektakli, w programie także pokazy filmowe, wystawy, warsztaty i koncerty.

Na początek akcent lubelski. "Gorset" - nowy spektakl Leszka Mądzika - na scenie Sali Operowej już 24 stycznia o godz. 18 i 20. Bilety kosztują 20 i 30 zł. W Lublinie zobaczymy też "Malowanego Ptaka" w reżyserii Mai Kleczewskiej Teatru Polskiego w Poznaniu i Teatru Żydowskiego w Warszawie (4 luty, godz. 19, bilety 40 i 60 zł) i "Chłopów" w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego Teatru Powszechnego w Warszawie (29 marca, bilety od 30 zł).

- Spektakle nominowane do nagrody wyłoiło grono niezależnych publicystów i znawców tematyki - podkreśla Ewa Dados-Jabłońska, rzeczniczka CSK.

O nagrody będą też walczyć produkcje, których w Lublinie nie zobaczymy. To "Wesele" reż. Jan Klata, "Idiota" reż. Paweł Miśkiewicz, "Triumf woli" reż. Monika Strzępka, "Do dna" reż. Ewa Kaim i "Robert Robur" reż. Krzysztof Garbaczewski.

Produkcje będzie oceniać jury w składzie: Dominika Łarionow, Marcin Mroszczak, Małgorzata Szczęśniak i Elżbieta Wernio. Przyznane zostaną Złote Kieszenie

- Grand Prix, dla Najlepszej Scenografii, dla Najlepszego Kostiumu. Statuetkom towarzyszą nagrody finansowe - ich łączna wartość to 25 tysięcy złotych. Gala wręczenia nagród odbędzie się 21 kwietnia, a dzień później koncert finałowy festiwalu: Na scenie Sali Operowej wystąpi Yasmin Levy.

- Podczas drugiej edycji będziemy gościć wystawę prezentującą Best of the Best trzech projektów z pogranicza sztuki teatru i mody realizowanych w Galerii Teatru Wielkiego-Opery Narodowej: Opera Haute Couture, Opera od stóp do stóp, Cały teatr na naszej głowie - dodaje Ewa Dados-Jabłońska.

(-)
Materiał organizatora
18 stycznia 2018

Książka tygodnia

Biała jak mleko, czerwona jak krew
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Alessandro D'Avenia

Trailer tygodnia

Romans wschodni
Victoria Vatutina i Olga Bilas
Koncert spina w harmonijną całość kla...